Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Cvičení záchranářů MSK LZS Ostrava bylo zaměřeno na dětské pacienty

22.03.2014

Cvičení záchranářů MSK LZS Ostrava bylo zaměřeno na dětské pacienty

 

Letečtí záchranáři cvičili v Ostravě

 

Letečtí záchranáři ZZS MSK absolvovali ve čtvrtek 20.3.2014 další ze svých pravidelných cvičení. Metodické zaměstnání bylo tentokrát zaměřeno na problematiku dětských pacientů, jejich ošetřování a nácvik postupů záchrany.

Dětští pacienti tvoří nemalou část celkového počtu pacientů, u nichž zdravotnická záchranná služba a samozřejmě i posádka vrtulníku, musí zasahovat. Právě letečtí záchranáři se přitom dostávají často do kontaktu s těmi nejzávažnějšími stavy. Pracovníci, kteří zajišťují zdravotnický provoz vrtulníku LZS, tedy lékaři a zdravotničtí záchranáři, tvoři tým, pro který je další vzdělávání a ověřování dovedností i znalostí naprosto nezbytnou součástí jejich profesionality.

Čtvrteční zaměstnání se v dopolední části neslo v duchu jednak teoretické přípravy a samozřejmě probíhalo také formou nácviků specifických postupů. Záchranáři zde poskytování přednemocniční neodkladné péče u dětí různého věku nacvičovali na modelech.    

Odpolední praktická část zahrnující nácvik speciálních činností, probíhala v areálu koupaliště ve Vřesině. Toto místo je ideální pro nácvik práce leteckých záchranářů, a to zejména z důvodu dostatečného prostoru pro pohyb vrtulníku. Vyvýšené plošiny, které v letní sezoně slouží jako odpočívadla, imitují reálné přírodní podmínky při vysazování lékaře k pacientovi na malém prostoru. Letečtí záchranáři mimo jiné pracovali také se speciální sítí, která je transportním prostředkem, určeným pro podvěs pod vrtulník.

Specialisté LZS Ostrava cvičili především techniku práce v podvěsu a vyzvedávání pacienta ve složitém terénu. Jde o náročnou činnost, která navíc v reálné praxi probíhá zpravidla v obtížných horských podmínkách, či ve špatně přístupném terénu, např. zalesněném nebo zasněženém. Pravidelná cvičení jsou proto pro letecké záchranáře naprosto nezbytná. Skutečný zásah totiž musí proběhnout zcela profesionálně, rychle a zároveň bezpečně pro zachraňovaného pacienta.        

 

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.