Cvičení složek IZS - ATTACK 2016 – Galerie Šantovka

Cvičení složek IZS - ATTACK 2016 – Galerie Šantovka

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Univerzity Palackého - Fakulta zdravotnických věd si v úterý 25.10.2016 ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje prošla náročným testem při simulovaném teroristickém útoku v obchodním centrum Galerie Šantovka.

Cílem taktického cvičení ATTACK 2016 bylo dnes především procvičení efektivního způsobu třídění zraněných osob v terénu a následně i ve Vojenské nemocnici v Olomouci. Důležitou roli při cvičení sehrála souhra a spolupráce všech zúčastněných složek a rychlá pomoc lidem v nouzi. Do samotného cvičení bylo zapojeno celkem 63 zraněných osob z toho 35 těžce a další zhruba stovka účinkujících, spolupracujících různých subjektů a zasahujících z řad složek IZS. Zasahoval vrtulník s posádkou letecké záchranné služby.

K útoku v obchodním centru došlo krátce po půl osmé ranní, následně hned několik osob z místa zavolalo na linku 112 a přivolalo pomoc z řad Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Při simulovaném teroristickém útoku v Galerii Šantovka zaútočily tři osoby, a to střelnou zbraní, nožem a koncentrovanou kyselinou.

Systém efektivního třídění zraněných osob navazuje na dlouholetý způsob řešení podobných situací při výskytu většího počtu zraněných osob. Cílem výzkumu je inovace a zkvalitnění třídících postupů a implementovaní nových poznatků do praxe v přednemocniční neodkladné péči a na urgetních příjmech. V ČR není prozatím jednotný systém efektivního třídění zraněných v rámci nemocnic a právě tento výzkum Fakulty zdravotních věd Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Olomouckého kraje má za cíl k tomuto kroku co nejdříve dospět.

Zdroj + fotogalerie: ZZS OK