Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ČLK a někteří poslanci přišli s myšlenkou jedné celostátní záchranné služby. Co vy na to? Můžete hlasovat v anketě.

01.12.2015

ČLK a někteří poslanci přišli s myšlenkou jedné celostátní záchranné služby. Co vy na to? Můžete hlasovat v anketě.

 

Záchranka je jako hasiči a policie, má být státní, navrhují lékaři.

Poslanci souhlasí

 

Česká lékařská komora prosazuje, aby Česko mělo jednu státní záchranku. Doteď spravují záchranku jednotlivé kraje, leteckou pak dokonce soukromníci. To se lékařům z komory i některým poslancům zdá nešťastné. Podle příznivců tohoto návrhu by centrální státní záchranka pomohla třeba při teroristickém útoku, kdy by se usnadnila komunikace mezi regiony.

 

Praha - Česko by mělo mít jednu státní záchranku, shodla se Česká lékařská komora. Systém, ve kterém spravují pozemní záchranku jednotlivé kraje, a část letecké spadá dokonce pod soukromé firmy, se zdá komoře nešťastný. Zvlášť v době, kdy nad Českem visí hrozba teroristických útoků.

Návrh komory už zaujal také poslance ze zdravotního výboru Sněmovny. Už sepisují novelu.

"Navrhujeme zřízení jednotné státem řízené zdravotnické záchranné služby. Měla by fungovat ve stejném režimu jako policie nebo hasiči. Jde tady o bezpečnost státu, není možné to nadále nechat v působení komerčních vlivů," řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Zatímco dnes je pozemní záchranka rozdrobená do jednotlivých krajů, a část letecké záchranky spravují dokonce soukromé firmy, do budoucna by měla mít jednoho zřizovatele a jednu centrálu. "Nevím, proč tomu tak dnes není. Je to, jako kdybychom si řekli, že policii nahradí bezpečnostní agentury a armádu ochranky. To také nejde," doplnil Kubek.

V okamžiku, kdy se Česko stane terčem teroristického útoku, může podle něj nastat problém, a to hlavně v komunikaci mezi jednotlivými regiony.

Poslanci už sepisují novelu

Komora už svým návrhem zaujala část zdravotního výboru Sněmovny. "Je to dobrý nápad, který rozhodně podpořím. Z hlediska bezpečnosti asi není moc výhodné mít ve státě čtrnáct samostatných záchranek, které spravují kraje. Do toho se sem míchají i soukromé firmy," řekl například předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula z ANO. Jednotná státní záchranka by podle něj také lépe hospodařila.

Jeho stranický kolega a současně záchranář Milan Brázdil už dokonce sepisuje novelu zákona, která by zdravotnickou záchrannou službu sjednotila. "Obešel jsem několik kolegů poslanců, kteří mají - stejně jako já - něco společného se záchrannou službou, a všichni s tím nápadem souhlasili,“ vysvětluje olomoucký záchranář a současně poslanec za ANO, proč se do změny zákona pustil. Sněmovně chce prý novelu zákona předložit, jen co na to bude prostor.

Podle Jiřího Skalického z TOP 09 se mezitím bude o návrhu ještě podrobně diskutovat. "Jeden systém a jedno řízení má svou logiku, rozhodně jsem pro jasnou a řízenou spolupráci," uvedl. Některé části návrhu jsou ale podle něj ještě "na debatu" - například budoucí fungování letecké záchranky.

Ředitel: Vývoj jde opačným směrem

Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof, která záchranáře sdružuje, prozatím jasné stanovisko k návrhu nevydala. Podle člena výboru odborné společnosti Ondřeje Fraňka se o něm totiž bude teprve jednat.

Naopak někteří ředitelé záchranek se domnívají, že by sjednocení znamenalo krok zpět. "Pro faktické zestátnění záchranné služby už není dle mého názoru v České republice po více než dvanácti letech jakýkoliv prostor, neboť vývoj se v tomto období ubíral zcela opačným směrem," vyjádřil se například ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

Záchranka je podle něj v rukou krajů na vysoké úrovni, a to personálně i technicky. "Současná legislativa navíc dává více než dostatečný rámec pro její fungování," dodává Gřegoř. Podobně je navíc podle něj organizovaná i záchranka v okolních zemích. Stát by podle Gřegoře měl spíš přispět k lepšímu financování záchranky.

Podobně se vyjádřil také ředitel Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý. "Jsem si jist, že stávající stav plně odpovídá evropskému standardu a dokonce jej v celé řadě aspektů převyšuje a není nutno jej měnit," uvedl Slabý.

Ministerstvo zdravotnictví prozatím přechází návrh mlčením. Stanovisko vedení resortu prozatím nezná ani lékařská komora, ani poslanci. Ministerstvo neodpovědělo ani na otázky, které mu zaslala redakce Aktuálně.cz.

autor: Veronika Rodriguez

 Zdroj: aktualne.cz

 

Přidáno 2. 12 .2015 Centrální záchranka? Více lékařů, sanitek a peněz nepřinese

Související článek: Kubek: cílem jednotné záchranky jsou vyšší platy

Komentáře k článku
  • Vojtěch Outlý Reagovat 01.12.2015
    Moc se mi tento nápad nezamlouvá. Myslím, že kraje a Praha spravují své ZZS na vysoce kvalitní úrovni, tak proč to tak nenechat. Podle mě změna na celostátní systém bude stát i mnoho finančních prostředků - zejména sjednocením uniforem či vozových parků.
  • Ctirad Novák Reagovat 01.12.2015
    No to je dost, samozřejmě chápu, že se to ředitelům záchranek moc nelíbí, protože nebude prostor pro zlodejiny a manipulaci se zakázkami. To ale také nevymizí, jenom se to přesune jinam, ale myšlenka dobrá. Záchranná služba by už jenom z podstaty činností měla být součástí bezpečnostních složek, tak jak je tomu v mnoha zemích.
  • Petr Novák Reagovat 01.12.2015
    Rozhodně bych řekl, že kraje se starají o své ZZS velice dobře! Náš rádoby hodný stát seškrtává, kde co a pochybuji, že peníze pujdou do vzdělání a obovy vybavení! Stát že nemá finance to to dopadne...Aby pak bylo i na platy které se taky poupraví! Jako to bylo i jinde v IZS Je třeba zrušit něco co dobře funguje!! Jako je to tady se vším!! Milá komoro bylo by dobré tento návrh lékařů usměrnit!!!!!
  • Lukáš Zechel Reagovat 01.12.2015
    Tímto tématem jsem se zabýval v Bc. práci, čili několik otázek do pléna

    Neušetřily by se třeba finance při větším objemu objednávky na nové vozy či vybavení? Nesjednotilo by se vybavení/vozy/uniformy? Viz. PČR/HZS. Otázkou je, jakou formou by se ZZS financovala, kam by měla spadat? Pod vnitro nebo pod MZČR?

    Myslím, že je to výkřik do tmy a pokud by někdy v budoucnu mělo dojít k centralizaci vedení ZZS, je to běh na hodně dlouhou trať a muselo by se pořádně a hlavně s odborníky!!! ze ZZS jednat a vyjednat to tak, aby vše fungovalo. Ne, že si nějaký poslanec vzpomene, napíše něco na koleni a pak se zjistí, jak je tam plno chyb (jak to tady tak bývá)

    Samozřejmě do vysokého managementu nijak nevidím, ale z mého pohledu řadového zaměstnance si myslím, že v současné době ten systém funguje výborně, ale... ;)

    PS: Teď v TV mluvil pan doktor Kubek (předseda ČLK) a strašil tím, jak je špatně, že jezdí ZZS bez lékařů.. Ohraná písnička...
    • Jan Žoha Reagovat 01.12.2015
      Jen krátká vsuvka ohledně prohlášení MUDr. Kubka - špatné je, že na ZZS vůbec někteří "lékaři" mohou jezdit.
  • Alan Mejstřík Reagovat 01.12.2015
    Na celém návrhu je nejvice tristní,jak si ČLK vysvětluje demokracii.Navrhne tak zásadní změnu bez konzultace s Asociací,Společností UM a MK,profesnimi organizacemi.Opět je lékař víc než Buh-neskutecna arogance moci.Prvni krok GŘ ZZS by mohl být zrušení ČLK.
    • Jan Žoha Reagovat 01.12.2015
      Vůbec mi nejde do hlavy, proč tato myšlenka vzešla z hlav ČLK. Čeho tím chtějí dosáhnout?. Vždyť lékařů na ZZS je sotva 20%? V současnosti jsou tažnou silou ZZS ČR NLZP. Neměly by tedy hlavní slovo mít profesní organizace NLZP?
    • Jan Žoha Reagovat 01.12.2015
      Vůbec mi nejde do hlavy, proč tato myšlenka vzešla z hlav ČLK. Čeho tím chtějí dosáhnout?. Vždyť lékařů na ZZS je sotva 20%? V současnosti jsou tažnou silou ZZS ČR NLZP. Neměly by tedy hlavní slovo mít profesní organizace NLZP?
  • Alan Mejstřík Reagovat 01.12.2015
    Ještě jednu poznámku.pražskou záchranku založili občané.ti měli fond na novou budovu.pak přišel komunista a záchranku znarodnil.z reálného socialismu jsme se konečně vyhrabali,město deponovalo po 158 letech obnos na budovu.a teď to stát opět znarodni a uvrhne nás zpět do náruče OUNZ?akcie automobilky TAZ nyní letí raketove vzhůru.
  • Martin Spurný Reagovat 01.12.2015
    Domnívám se, že založení GŘ ZZS by stálo nehorázné peníze, organizace ZZS by se stala nepružnou, nevýkonnou a špatně fungující megaorganizací. Jen další tvorba byrokracie a míst pro úředníky. Výjezdovým skupinám to nepomůže a budou se živit další hladové krky. Komu asi sáhnou na peníze, aby se vše uživilo? Managementu? :-))
  • Martin Spurný Reagovat 01.12.2015
    Pane Ctirade, právě megaorganizace a uskupení jako je armáda a policie placená státem zaručuje největší podhoubí pro korupci, ovlivňování a autokratické řízení, které rozhodně záchrankám nebude ku prospěchu.
    • Ctirad Novák Reagovat 01.12.2015
      Té korupci se při české zlodějské povaze nevyhneme nikde, pak je otázka zda pod nemocnicemi obnovit LSPP s účastí praktiků a záchranka může jezdit pouze na skutečně indikované a být klidně pod hasiči, to už je celkem jedno.
  • Jan Habrdle Reagovat 01.12.2015
    Návrh zní zajímavě, jediné výhody bych viděl v centralizaci (nižší ceny při množstevních nákupech, sjednocená vozidla, oděvy, technika). Jako mínus podhoubí pro korupci, těžko představitelný přechod ze 14 krajů pod jeden celek, kdo by byl nadřazený orgán (MZČR, MVČR?) ... a další otázka - služební vs. pracovní poměr??? Jako téma otázka zajímavá, do praxe však těžko realizovatelná. Pokud je to myšleno vážně, je to běh na dlouhou trať a bude nutné zapojit MNOHO erudovaných lidí z oboru k vytvoření finální verze ...
  • Radek Reagovat 02.12.2015
    Bylo jenom otázkou času, kdy ten nápad zase někdo vytáhne a vzhledem k situaci bytí a nebytí lékařů u ZZS se dalo i čekat, že to bude ČLK. Pokud to utichne, příště na to zase upozorní někdo jiný.
    Dokud bude v rozhodování síla politiky přesahovat odbornost, pokud nebude chuť ze strany ředitelů sjednotit organizace v některých základních kritériích, vždy se najde někdo, kdo bude chtít ZZS povýšit na celorepublikovou organizaci. Nutno říci, že důvodů proč to chtít je strašná spousta a vůbec by se nemusely zaštiťovat terorismem.
    Vždy se najde spoustu důvodů pro i proti. Stačí se podívat na statistické tabulky a porovnat krajské ZZS mezi sebou a ptát se např.: Proč jeden kraj má k pokrytí území podobných parametrů diametrální počet lékařů? Proč práce záchranáře je v jednom kraji hodnocena jinak, než práce záchranáře v jiném kraji? Proč je v každé ZZS jiná hierarchie managementu? Proč ..., proč...proč..?
    Ostatně, opravdu není špatné si přečíst práci Lukáše Zechela.
  • Jan Pokorný Reagovat 04.12.2015
    Je iluze, že by zestátnění přineslo redukci výjezdů, konečně NLZP ČLK neřeší... LSPP taky k ničemu moc nevede i tam kde jsou, je nárůst výjezdů NLZP, prostě lidi si zvykli využívat ZS i na závažnost 3 a 4, zákon jim to nezakazuje, laik je z pohledu zákona blb, ale s více právy než my a na tom státní organizace nic nezmění. Posoudit tíži stavu u zdravotních obtíží je trošku o něčem jiném než o rozhodování indikace u HZS či PČR... Zestátnění by přineslo jen další trafiku pro pár kamarádů poslanců, ředitelé by v podstatě zůstali jen by z nich byli krajští vedoucí a kraje by nejprve oprávněně zažalovaly stát o náhradu škody - investic a pak by si nadšeně mnuly ruce neboť by se zbavily největší fin břímně... Úvahy to jsou zcestné a velice nebezpečné neboť mohou vést k zastavení investic - být hejtmanem nebudu investovat do něčeho co pár blbů mi za půl roku zestátní a v týdle zemi je možné naprosto vše. Pokud jde rozjebat funkční systém a je možnost, že se na tom někdo napakuje tak i ta hrozba tu je dost reálná. Spíš je otázkou co má ČLK za problém se ZS když to je JEDINÁ a POSLEDNÍ funkční složka zdravotnictví, která supluje právě to co MZ spolu se zmiňovanou ČLK totálně rozložily - ať jde o systém PL, vzdělávání i sítě nemocniční péče...
    To není náhoda v tom je úmysl !
  • Kovář Vladimír Reagovat 06.12.2015
    Pan Koubek je už jenom politická figurka centrálně by se nic neušetřilo ale naopak provoz by byl daleko dražší.Stačí se kouknou na armádu či hasiče.V armádě se každou chvilku likviduje nevhodný materiál za miliony to samé u hasičů kde se kupují např.pračky ze susičkou do které se ale nesmí dávat hasičské pracovní oblečení a těch příkladů by se našlo moc a moc.3 roky u hasičů mě opravdu stačily
    • Radek Reagovat 06.12.2015
      A jak jste pane Kováři přišel na to, že by byl provoz "daleko dražší"? Nějak to popište v čem.
      • Kovář Vladimír Reagovat 07.12.2015
        Za náš kraj se v posledních deseti letech ušetřilo mnoho milionů představa že to teď někdo chce dát dohromady ve všech krajích je scesná neušetří se nic všude jsou specifické podmínky a už vidím jak některé kraje které mají funkční oblečení se v rámci šetření dostanou úplně někam jinam .jak říkám u hasičů mě to stačilo je to cesta do pekel.
        • Radek Reagovat 09.12.2015
          Pane Kováři, moc jste se nerozepsal :-) A Vaši odpověď jsem moc nepochopil.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.