Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Chytrá bunda od brněnské firmy má zachraňovat záchranáře

06.03.2018

Chytrá bunda od brněnské firmy má zachraňovat záchranáře

 

 

 

Brněnská společnost GINA Software předváděla na barcelonském výstavišti chytrou bundu pro záchranáře a bezpečnostní složky. Ta pomáhá v organizací prací, monitorování všech nasazených pracovníků a v nouzi přivolá kolegy na pomoc. Systém lze zprovoznit i ve zcela zničeném území.

 

 

Pamatujete ještě na studenty brněnského VUT, kteří se svým mapovým komunikačním a navigačním systémem GINA odjeli v roce 2010 pomáhat na zemětřesením zdevastované Haiti a o několik měsíců později se se svým projektem dostali do semifinále studentské soutěže Imagine Cup 2010?

Dnes má GINA Software pětatřicet zaměstnanců a na Mobile World Congressu 2018 v Barceloně ve spolupráci se společnostmi Nokia a Kolon Industries prezentovali chytrou bundu určenou zejména pro záchranné a bezpečnostní složky. Výběr partnerských firem není náhodný: Nokia se stará o konektivitu, Kolon zase vyvíjí a vyrábí pokročilé textilní materiály.

Chytrá bunda se senzory na míru

Integrace senzorů do pracovní bundy je naprosto logická. Je to součást vybavení, kterou má daný pracovník během výkonu stále na sobě, nemůže ji nedopatřením ztratit a pokrývá značnou část těla.

Prototyp chytré bundy byl osazen snímačem srdeční činnosti, tělesné teploty, akcelerometrem, GPS lokátorem, komunikačním LTE modulem a akumulátorem. Nechybí tlačítko pro vyslání signálu nouze.

Výběr senzorů bude ještě širší a bude záležet na objednavateli, které si vybere. Podle zástupce společnosti Kolon bude možné přidávat další čidla podle potřeby, protože finální bundy budou ušité z chytrého materiálu, jehož vlákna bude možné použít jak pro napájení všech prvků, tak pro signálové propojení jednotlivých součástí. Na výběr mají být například i čidla kvality ovzduší, detektory plynů, komunikační zařízení a vlastně cokoli, co budou zákazníci potřebovat.

LTE síť kdekoli i po katastrofě

Komunikace bund přes standardní LTE síť má výhodu velmi snadného nasazení do pracovního prostředí, bundy se připojí ke stávající infrastruktuře. V případě využití záchrannými složkami se však může stát, že je tato infrastruktura nefunkční, zejména po živelných katastrofách. 

Nokia proto současně s bundou na trh uvádí přenosný kit nazvaný Ultra Compact Network, který lze i zabudovat do batohu nebo tašky a při hmotnosti 25 kilogramů ručně přenést kamkoli.

Toto zařízení pak dokáže vytvořit vlastní buňku vysokorychlostní LTE sítě, ke které se můžou současně připojit až čtyři stovky zařízení. Je to klasická LTE síť, takže lze využívat i všechna běžná komerční zařízení, například i tablety či telefony. Instalace zařízení spočívá zejména ve vztyčení antény, přičemž platí, že čím výše bude, tím širší dosah bude mít. V běžných podmínkách má signálem spolehlivě pokrýt perimetr o poloměru 5 - 6 kilometrů.

Zařízení dokážou dvě hodiny napájet vestavěné akumulátory, které lze měnit za provozu, a provozní čas tak závisí na počtu dostupných nabitých akumulátorů. Kde je to možné, lze Ultra Compact Network napájet z klasické energetické sítě nebo třeba rozvodů vozidel.

Síť může fungovat zcela samostatně a zajišťovat monitoring a komunikaci například záchranářů, nebo být připojena k internetové síti a zajistit tak i spojení do celého světa.

Jak to bude fungovat

Záchranáři přijíždějí na místo katastrofy, mají oblečené vesty, zprovozní Ultra Compact Network. V tu chvíli přichází ke slovu systém od GINA sofware, jehož serverová část může běžet na serveru přímo v Ultra Compact Network. Ta například sleduje polohu všech připojených vest a vykresluje je do mapových podkladů do všech připojených klientských zařízení. Záchranáři mohou do stejných podkladů vkládat informace, zakreslovat překážky a označovat rizika nebo například již prohledané území.

Zároveň analyzuje data ze všech snímačů na vestách a dokáže tak například rozpoznat, že některý ze záchranářů upadl, nebo někam spadl (signál z akcelerometru), a jeho nejbližším kolegům tuto informaci okamžitě vyšle. Může také například hlídat, jak dlouho který záchranář pracuje v příliš vysoké teplotě, a doporučit mu přestávku.

Systém zajišťuje i komunikaci, a to jak hlasovou, tak obrazovou - funguje i provozně nejrychlejší push-to-talk a push-to-video.

Systém zatím běží v několika pilotních testovacích projektech, velký zájem již veřejně ohlásily bezpečnostní složky v Jižní Koreji.

Autoři: Václav Nývlt, kuz

Zdroj + fotogalerie: technet.idnes.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Lucie Plachá Reagovat 07.03.2018
    A dá se to prát na čtyřicet?

    Pardon, teď vážně. Jako výsledek tvořivého výzkumu mladých techniků je to bezva, klobouk před nimi dolů. A možná, že by se něco takového ve válce exponovaných oblastech či při živelných katastrofách armádě nebo speciálním hasičským jednotkám zišlo. Teda pokud by jedna vesta nestála víc než ostatní vybavení kompletního družstva...
    O zdravotnických záchranářích pracujících v tuzemských podmínkách však v článku řeč být nemohla, naše bundy vystačí s kapsou na kapesníky (zde ať laskavý čtenář nehledá zlý sarkasmus, ono je to tak dobře).

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.