Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Český rozhlas - Řada pacientů zneužívá urgentního příjmu, protože se jim nechce čekat u doktora, říká Hynek Fiala

12.06.2019

Český rozhlas - Řada pacientů zneužívá urgentního příjmu, protože se jim nechce čekat u doktora, říká Hynek Fiala

 

 

Urgentní příjem není žádná vyšetřovna a my nejsme žádní nadlidé, kteří budou mít úsměv na tváři i po dlouhé a náročné směně. To jsou myšlenky nejednoho medika, který v nemocnici pomáhá akutním případům. Jaká je funkce urgentu v rámci zdravotnického systému, jak funguje, a jak můžete některé zdravotní problémy řešit lépe než jeho návštěvou, to nám řekl Hynek Fiala, zástupce primáře urgentního příjmu FN Olomouc.

 

Zavedení pohotovostí na urgentních příjmech je dobrý nápad, ale navrhovaná reforma ministra zdravotnictví je běh na dlouhou trať: především proto, že práce „na urgentu“ je náročná a kvalitní lékaři kvůli špatným platům odcházejí do zahraničí, tvrdí Hynek Fiala. Ten se dlouhodobě potýká s přetlakem. Pořád to ale proti zahraničí ujde, neboť průměrná čekací doba je zde do půl hodiny. Je však na každém pacientovi, aby zvážil, zda opravdu potřebuje na urgentní příjem. Praktický lékař jim totiž dokáže od bolestí a nemocí pomoci mnohem lépe – už jen proto, že zná jejich osobní i rodinnou anamnézu.

 

AUDIO ZÁZNAM

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
 • Ctirad Novák Reagovat 14.06.2019
  No na urgent (FN Motol) přijde nezanedbatelné množství lidí, kteří řeknou "Já volal praktikovi, že mi není dvakrát a on mi řekl ať jdu na urgent." Druhá častá věc je "Já volal praktikovi, že mi není dvakrát a on mi řekl ať si zavolám záchranku."
  • Jan Žoha Reagovat 18.06.2019
   ...a záchranka přijede a záchranář naloží a odveze. A já se ptám...PROČ?
   • Emanuel Manuel Reagovat 18.06.2019
    Proč? Protože to jde!
 • Ctirad Novák Reagovat 19.06.2019
  A koho to vlastně sere? Evidentně pouze pár jednotlivců. Ostatní jsou s tím asi spokojení. Pořád stojíme před zásadní věcí, kterou je, že jakoukoliv změnu (je jedno o co se jedná) musí iniciovat drtivá většina, která musí být za jedno. Několik let jsem jezdil na RZP, nyní jsem na OUPD FNM, tedy taky to nefunguje bůhvíjak efektivně, ale aspoň v teple a za víc než na ZZS. Všimnul jsem si ale věci, která mě předtím nějak nenapadla. Velká většina záchranářů, kteří přivážejí pacienty (skutečné i ty domnělé) na urgent, prostě není schopna a ani nechce na místě nic řešit. Naložit a odvést, co nejméně odpovědnosti. Ideálně, aby na místě bylo i RV, doktor řekl, doktor nechtěl, já jenom naložím a odvezu, já tady nejsem od toho abych myslel apod... A ani ti superzáchranáři nechtěj moc s kůží na trh a nechávat lidi doma, někteří si jezdí pro pochvalu od doktora na urgentu jak krásně zaléčili, když se jich zeptá, proč ho tedy zaléčeného nenechali doma, tak jsou dotčeni "No to néééééé, to já nemůůůžu…!!" Vlastně se na to dá říct jediné, dobře nám tak! Doufám, že to bude ještě horší!!
  • Jan Žoha Reagovat 19.06.2019
   Naprostý souhlas. A pak vzniká takový ten zdravotnictví zahlcující koloběh, kdy frajer záchranář veze několika měsiční bolest kolene na UP, místo aby babce dal do zádele Novalgin a poslal ji k PL. To vede k nedostatku sil a přostředků a tak někteří, kteří by si ten žlutý taxík opravdu zasloužili, musejí čekat déle. Navíc takovými banalitami jsou zahlcovány zdravotnická zařízení, kde je už tak nedostatek personálu a to vede k permanentnímu nasírání zdravotnických otroků, bagatelizaci symptomů a chybování personálu na všech úrovních systému. Dřív nebo později budeme muset jít s kůží na trh. A pokud chceme, aby naše záchranářské řemeslo mělo nějakou tu prestiž (a nebyli jsme jen čtrvthodinkáři, kteří vydělávají ojra na MUDRY), tak budeme muset začít něco dělat. A tím nemyslím jen naložit a odvézt wouhnoutíka do nejbližšího zdravotnického zařízení, protože si prostě zavolal...to by zvládla i nafukovací panna, kterou mám pod postelí...ale jako opravdu pacienta vyšetřit a dle interních předpisů zaléčit/ponechat apod. Ale to by nesmělo být vzdělávání pro některé kolegy tabu a diferenciální diagnostika vulgarismus, který neumí ani vyslovit. A kecy o tom, že nemůžeme jsou opravdu jen alibistické bláboly. Můžeme, ale nechceme. Ona si totiž valná většina z nás myslí, že pokud všechny ty bebíčka rozvezeme do našich krematorií, tak jsme se elegantně zbavili trestní odpovědnosti. Ale ne vždy tomu tak je. A ne vždy je pro pacienta to nejlepší řešení transport do našeho kremačního zařízení, kde se ho ujmou naši východní bratři. ČEST PRÁCI.
   • Ctirad Novák Reagovat 19.06.2019
    Přesně!
 • Jan Pokorný Reagovat 20.06.2019
  Hezké co píšete, leč
  1) s tím minimem co můžete(me) použít samostatně lze nechat doma jen opravdu naprosté blbosti, což je samozřejmě jen a jen v pořádku, ale neřeší to podstatu problému a tou je skutečnost, že si někdo dovolil vůbec na takovou kravinu volat a ZOS vůz poslat.... Takže se nedivím přístupu - totální kokotina, takže když už tak už, proč já se budu patlat a ještě si přidělávat starosti, abych opět řešil selhání systému na úrovni toho, kdo si zavolal a toho, kdo vyslal. Takže cestou nejmenšího odporu přesuneme problém o štaci vedle, s jistým zadostiučiněním, že 3,14us bude muset aspoň tágem zpět a zdravotnictví ať to teda platí, když už nás na to vůbec vyšlou a nikomu to neva....
  2) I u těch krásných indikovaných stavů, které opravdu zaléčíme a necháme doma bohužel se většina populace s finálním ošetřením v podobě sebeerudovaného super hyper záchranáře leč neMUDra nespokojí a do 24hod si zavolají ZS znovu... Nakonec dotyčného tedy stejně odvezeme, akorát že k němu pojedeme 2x. Myslím, že přístup řady našich pseudopacientů typu nešahejte na mne stejně nejste doktor, proto jsem Vás nevolal, já chci jen odvést, není vůbec výjimkou, jen část populace si to jen myslí a aspoň tu saturaci a TK v rámci bontonu snese, vždyť je to stejně o h.ě neb nic z toho a v nemocnici to znovu přeměří...
  Takže asi tak ke snaze odborně se posunout. Stačí být takto za kokota cca 14 dní a každý se velmi rychle vrátí a rád k systému tága neb nic jiného se od posádky bez doktora bohužel neočekává a nechce - ani od vedení ZS ani od pacientů, kteří jaksi nejsou ještě tak protřelí a nepodařilo se jim přesvědčit výmysly operátorku, aby tam poslala vrače....
  • Jan Žoha Reagovat 08.07.2019
   Ad 1) Co se týče ZOS, tak to je samostatná kapitola. Dokud budou některým KZOS šéfovat alibističtí gerojové s patentem na rozum, kteří navíc krutou realitu popírají v mediích, tak se nic nezmění. Mělo by se jednoznačně stanovit, kdy nejlevnější taxislužbu v Evropě ANO a kdy NE. Jednoznačné NE u výzev "sociálního charakteru" - nezvládáme péči o dědečka a chceme si odpočinout, proto ho potřebujeme převést do nemocnice. Nemám léky na teplotu a nemocniční lékárna je daleko. Zapomněla jsem si vyzvednout léky v nemocnici, tak si Vás volám. Řízla jsem se do prstu, ale nemohu se dostat do nemocnice na šití, protože manžel pil/ nemám ojra na taxík. ZZS prostě není dojná kráva. U zbytku to je již obtížnější. Ale proto na ZOS máme erudovaný (na rozdíl od jiných států EU) filtr schopný pacienta vytěžit a situaci vyhodnotit. Bohužel některým na záda dýchají velmi schopní alibisté a decimátoři systému přednemocniční péče, kteří ze ZZS dělají právě tu dojnou krávu a senior taxi.

   Ad 2) pokud však taková hovnitis acuta projde i přes filtr erudovaného operátora...na místo události by se měl do dvaceti minut dostavit další filtr a to poskok české přednemocniční péče tzv. zdravotnický záchranář, ňufánek taxikář v oranžovém nebo člen zdravotnického UBERU...všechno jsou to synonyma. Ten by měl situaci vyhodnotit a takovému wohnoutíkovi vysvětlit, pokud možno asertivně, že prostě a jednoduše transport do zdravotnického zařízení není nutný cestou zdravotnické záchranné služby bo jeho stav tomu neodpovídá...tzn. není přítomna závažná symptomatologie a proto se v nejbližší možné době dostaví do ZZ po vlastní ose nebo v nejbližší době navštíví svého praktika k definitivnímu ošetření. Pokud vyžaduje lékaře, odmítá ošetřit a požaduje jen transport, tak ať is koupí lítačku a jede si. Každý má právo na lékařské vyšetření, ale proč by ho k tomu lékařskému vyšetření měla transportovat ZZS, když to není nutné a jediné, co takovému nadužívači/zneužívači v danou chvíli ZZS může nabídnout, je sedačka s bezpečnostním pásem a nosokomiální prostředí? Musíme přestat být alibisti a začít makat. Ale všichni...kromě pražského zdravotnického UBERU...ten už je ztracený a svíjí se v agonii. ČEST

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.