České a slovenské sanitky budou moci zasahovat i za hranicemi, dohodli se ministři zdravotnictví

03.05.2022

Článek z externího zdroje:

Ministři zdravotnictví České republiky a Slovenska, Vlastimil Válek a Vladimír Lengvarský, jednali v Bratislavě o dalším zintenzivnění spolupráce. Věnovali se nejen covidové a postcovidové situaci, dalšímu očekávanému vývoji, ale také aktuální situaci na Ukrajině. „Velmi akutním tématem je otázka přeshraniční spolupráce, kde jsme před finalizací smlouvy o spolupráci záchranných systémů v příhraničních oblastech,“ řekl po setkání Lengvarský, který také potvrdil, že se na podzim v Praze zúčastní neformálního setkání ministrů zdravotnictví zemí EU.

Čti také: Z předčasného důchodu pro záchranáře se pomalu stává „z prdu kulička“

Česká republika bude od července stát v čele Rady Evropské unie, Slovensko bude zase předsedat Visegrádské čtyřce. „Proto bylo důležitým bodem našeho jednání i sjednocení směrů, kterými se budeme ubírat a na něž chceme položit důraz, aby náš postup byl koordinován. Aby se témata, která jsme dnes diskutovali, stala skutečností,“ zdůraznil Vladimír Lengvarský.

Vladimír Lengvarský přiblížil, jak bude fungovat spolupráce záchranných systémů v příhraničních oblastech. Princip je v tom, aby místní slovenské a české záchranné služby byly propojeny tak, aby v případě potřeby zasahovala sanitka, která bude k pacientovi blíže bez ohledu na to, zda je slovenská nebo česká. Je také důležitá pomoc záchranářů při mimořádných událostech, jako bylo například tornádo na Moravě.

„Potřebujeme legislativně ukotvit i to, aby slovenské sanitky mohly v Čechách používat výstražné systémy, tedy sirény, a naopak. Cílem je, aby pacienti z příhraničních oblastí měli potřebnou zdravotní péči co nejdříve a v požadované kvalitě. Je jedno, jestli to bude sanitka z české nebo slovenské strany,“ řekl slovenský ministr. A jak se vyjádřili oba politici, spolupráce může začít fungovat příští rok. Poměrně zdlouhavý bude nicméně ještě legislativní proces a potřebný je i podpis prezidentů obou zemí.

Více na zdravotnickydenik.cz