Česi tiež nakúpili sanitky. O milióny lacnejšie ako my

Česi tiež nakúpili sanitky. O milióny lacnejšie ako my

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Andrei Kalavskej už niekoľko mesiacov odmieta zverejniť kompletné informácie ohľadom cien sanitiek vrámci pochybného sanitkového tendra. Jedno je však isté: sanitky, ktoré prednedávnom nakúpili naši českí susedia, boli o milióny eur lacnejšie.

Čtěte také: Pražská záchranka reklamuje nové sanitky za 122 milionů

Pražská záchranná služba nakúpila koncom roka 2018 30 sanitiek typu Mercedes Sprinter za približne 4,7 milióna eur a začala ich využívať v priebehu 4 mesiacov. Slovenská záchranná služba zjavne pristupuje k nákupu sanitiek inak – prenajala si 152 vozidiel typu Ford za takmer 31 miliónov eur na dobu 60 mesiacov a vozidlá potom plánuje odkúpiť za zvýhodnenú cenu – dokopy 15 200 eur.

Jedno vozidlo teda získali Slováci priemerne za viac ako 203 tisíc eur, u Čechov to bolo o 45 tisíc eur menej, čiže viac ako 157 tisíc eur. Pokiaľ by teda česká záchranná služba nakupovala 152 vozidiel tak, ako slovenská, aj po tom, čo by nakúpila 152 vozidiel typu Mercedes Sprinter by ušetrila, a nie málo.

Nové sanitky stoja bez zmeny v sklade za bratislavskou Račou | Foto: hlavne.sk

České Mercedesy by vyšli na približne 24 miliónov eur, zatiaľ čo slovenské Fordy vyšli na takmer 31 miliónov eur. Slováci teda sanitky nakúpili drahšie o viac ako 6 miliónov eur.

Zatiaľ, čo v Českej republike nájdete podrobne rozpísané sumy sa výbavu sanitiek, čiže koľko stoja jednotlivé prístroje a zdravotnícky materiál, pri našich sa to nedozviete. Zainteresované zmluvné strany nám už od jesene minulého roka nevedia tieto položky vyčísliť. Samotná ministerska Kalavská pritom sľúbila, že so zverejnením týchto informácií nebude problém a osobne na to dohliadne.

Zdroj: hlavne.sk