Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Bývalý ředitel Tukinski říká. Nový ředitel dělá stejnou prasárnu jako já!

20.03.2012

Bývalý ředitel Tukinski říká. Nový ředitel dělá stejnou prasárnu jako já!

Tukinski: Nový ředitel dělá
stejnou prasárnu jako jáPřed třemi měsíci se musel Ivo Tukinski poroučet z vedení krajské záchranky. Odvolala ho krajská na platy. Audit navíc odhalil skandální systém odměňování (až 250 tisíc měsíčně) některých lékařů. Teď se na Ivo Tukinského, který dál pracuje jako výjezdový lékař, valí další obvinění. Kvůli zbytečným a předraženým sanitkám, zastrašování zaměstnanců.

- Jak je možné, že někteří lékaři na záchrance brali plat jako prezident republiky?

Ředitel i jeho zástupce měli plat přesně podle vyhlášky. Pohyboval se kolem 60 tisíc. Kromě toho jsme se souhlasem zřizovatele - tedy kraje - zavedli možnost pracovat jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Bylo to proto, že úkolem záchranky je zajistit přednemocniční péči. Někdy před čtyřmi lety jsem napsal do revizní zprávy, že porušujeme zákoník práce, protože lékaři mají více úvazků, než by mohli mít. Kraj pak při kontrole zjistil totéž a dal mi úkol problém řešit. Potřebovali jsme asi čtyřicet lékařů, ale měli jsme jich osmnáct.

- Jenže podle nového vedení měli přístup k podnikání na záchrance jen někteří lékaři.

To je lež pana Nečesaného. Pokud si lékaři požádali, krajský úřad jim vystavil licenci a pracovali jako OSVČ.

- Kteří to byli?

No všech osmnáct kromě asi dvou. Tudíž žádná skupina privilegovaných. Kraj dokonce prosadil na ministerstvu, aby tuto práci mohli dělat i lékaři, kteří nemají českou národnost. Krajský úřad to schválil.

- Takže bylo legální, když podle auditu lékař získal měsíčně jako OSVČ na záchrance 187 tisíc korun a dalších 85 tisíc plat?

Bylo to legální z toho pohledu, že jsme zajistili přednemocniční péči. Nyní to ředitel záchranky Nečesaný řeší tak, že lékaři mají domácí pohotovost na pracovišti, což zákoník práce nezná. Existuje několik rozsudků evropského soudního dvora, že je to nelegální. Ředitel Nečesaný dělá úplně stejnou prasárnu, jakou jsem dělal já.

- Připadá vám normální brát čtvrt milionu měsíčně. Jak je možné, že lékař odpracuje průměrně každý den v měsíci 18,5 hodiny na záchrance? To také zjistil audit.

Charakter práce na záchrance je -buď ležím nebo běžím. Jestliže je lékař za jednu směnu vytížen třikrát nebo čtyřikrát, tak má dostatek času odpočívat během pracovní směny. Vím to. Jinak by to nemohl vydržet. Šlo ale jen o jednoho lékaře - bývalého primáře z vojenské nemocnice. Nesmírně aktivní člověk. Kdykoliv ho kolegové požádali, aby za ně vzal službu, udělal to. Já jsem zakázal, aby mu dávali ještě další služby.

- Opravdu byl fyzicky 18,5 hodiny denně v práci?

I 24 nebo 48 hodin nepřetržitě. Ale jako podnikatele ho v tom zákoník práce neomezuje. Hodiny opravdu odsloužil. A vydělaná částka je hrubým příjmem.

- Proboha, není takto vytížený lékař pro pacienta spíše hrozbou?

Říkám, že má dostatečný prostor na odpočinek. Během 12 hodin vyjede dvakrát nebo třikrát.

- A mezitím dělá co? Spí?

Čeká na práci. Může si číst, studovat připravovat se. Je to chlap, který něco umí. Místo aby mu všichni poděkovali, že se obětoval, tak se skandalizuje. Vím, že si vydělal hodně peněz. Ale nad rámec své pracovní doby pracoval soukromě. Na záchranné službě pracují dvě sorty lékařů: Nadšenci a zoufalci. Mezi nadšence se řadím já, jinak bych to dělat nemohl. Pak jsou tu doktoři putující po republice, kteří se občas ožerou, a těch se snažíme zbavit.

- Superdoktor, o kterém mluvíte, nebyl jediným případem. Takových bylo více.

Nemohu říct, že by byl jediný. On byl ale extrém. Jako důchodce tráví většinu času v zaměstnání. Vážím si ho, že k nám přišel pracovat. V celé zemi je kritický nedostatek lékařů urgentní medicíny.

Postihy následovaly třeba za porušení pracovní kázně. Ale šikana? To rozhodně ne. »

- Nový ředitel Nečesaný tvrdí, že jste nikoho dalšího nového mezi sebe nepustili. Že zájemci o tuto práci se objevují, vám šlo ale o vysoké odměny.

To není pravda. Abychom neporušili zákon, tak jsme to umožnili osmnácti lékařům, kteří u nás pracovali. Jiným ne.

- No právě.

Je to celé jen nafouknutá bublina.

- Také byly velké rozdíly v hodinových odměnách. Někdo bral ve všední den 350 na hodinu, jiný 550.

Máme tři kategorie lékařů - podle vzdělání a praxe. Kdo měl atestaci v základním oboru a už nic a jen se vezl, tak měl 350 korun. Snažili jsme se donutit lékaře, aby se k atestacím přihlásili a udělali je.

- Tyto rozdíly jsou běžné i u ostatních záchranek v zemi?

Sloužím u karlovarské záchranky, ne jinde. A měl jsem koncepci, kterou jsem předal kraji někdy v roce 2004. A snažil jsem se ji naplnit. Jako ředitel jsem neměl jinou možnost, jak donutit doktora, aby se dál vzdělával.

- Předpokládám, že vy a váš zástupce Karel Vaněk jste brali ve službě 550 na hodinu.

Ano. Doktor Vaněk má dvě atestace z ARO, atestaci z urgentní medicíny. Já mám atestaci z chirurgie, nástavbovou atestaci v urgentní medicíně a v řízení zdravotnictví.

- Nevidíte za sebou žádné chyby?

To nemůžu říct. Měl jsem koncepci, kterou jsem plnil.

- Vážně? A co 16 sanitek, které jsou podle nového vedení přebytečné?

Souvisí to s tím, že na každém výjezdovém stanovišti jsme měli dvě auta. Jedno bylo záložní. Pracujeme jen s technikou, která může kdykoliv selhat. Počítali jsme i s teroristickým útokem.

- A nově nakoupené předražené sanitky? Jedna prý za 5 milionů, přitom se dá pořídit za polovinu.

Proběhlo výběrové řízení, v komisi seděli i volení zástupci kraje, cena vzešla z nabídek dodavatelů. A vše schvalovala rada kraje.

- Vaše vedení podle nového ředitele Nečesaného šikanovalo a zastrašovalo zaměstnance.

V žádném případě si nejsem vědom, že by za mého působení byl někdo šikanován. Někteří si pletou šikanu s vyššími nároky na práci. Když někdo něco provedl, tak je jasné, že jsem ho nepochválil. Postihy následovaly za porušení pracovní kázně, když někdo nechodil do práce a byly na něj stížnosti. Ale že by byl někdo šikanován, to rozhodně ne. Naopak mi teď volají dva nebo tři lidé denně a ptají se, proč se proti lžím nebráním.

- Podle Nečesaného se lidem po výměně vedení ulevilo a teror skončil. Jak teď vnímáte náladu na záchrance vy?

Za mnou nikdy nechodilo tolik lidí, jako chodí teď. Chtějí vědět, jak se mám, co si myslím. Když nové vedení nastoupilo, chtěl jsem přeložit na výjezdové stanoviště do Ostrova. Lidé za mnou chodí i sem. V klidu se můžu za sebe ohlédnout, mají ve mně důvěru. Mají mě rádi.

- Léta jste měl podporu krajských politiků. Jak se díváte na to, že jste ji ztratil?

Nezapadal jsem do jejich představ. Zákoník práce jsem porušoval s jejich vědomím. A dnes bude pan Rokůsek (ředitel krajského úřadu - pozn. red.) vykřikovat, že o tom nevěděl? Věděl, souhlasil. Moje problémy začaly, když mě kontaktovala strana TOP 09, abych se s ní kamarádil.

- Tvrdíte, že vás krajská vláda ČSSD odvolala kvůli vašim námluvám s TOP 09?

Časově se tyto dvě věci shodují.

- Vás ale odvolali, když se zjistilo, že záchranka je na dně, nemá ani na výplaty a bez půjčky 10 milionů korun nepřežije.

Máte zkreslené informace. O tom, že nám kraj snížil dotaci, jsem se dozvěděl až po svém odvolání. Přitom rostly ceny pohonných hmot, díky vyhlášce se zvyšovaly platy zaměstnanců. Kdyby nám kraj nedal o pět milionů méně, tak jsme rok 2012 obstojně přežili. Usilovali jsme navíc o to, aby nám kraj vzal ztrátovou záchytku (minus 2 miliony ročně) a dopravu (minus 3 miliony ročně). Náš zřizovatel - Karlovarský kraj - prostě záchranku cíleně finančně zaškrtil. Nové vední práci na záchranné službě nerozumí. Ruší to, co fungovalo. A je otázkou času, než to dopadne na občany.

FAKTA Kdo je Ivo Tukinski * 58 let * od roku 1983 u záchranné služby pracuje jako lékař * od roku 1996 ředitelem Územní zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje * bydlí v Teplicích, každý den do práce dojíždí

Autor - Mladá fronta DNESZdroj: tribune.cz


Související články

V přebíraných sanitkách našli zabudovaný záchod i lubrigační gel

Karlovarská záchranka využije jen část nové budovy

Na ZZS Karlovarského kraje vládla šikana a nehospodárnost

Nové sídlo varské záchranky? Zbytečně velké a příliš drahé

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.