Budova pro záchranku v Troji nebude, další variantou je pro ZZS nevhodná Palmovka

05.10.2016

Nová administrativní budova pražské záchranky v Troji definitivně stát nebude. Magistrát bude jednat o rozestavěné budově radnice na Palmovce, jejíž úprava by byla pro potřeby záchranky nejrychlejším řešením.

Po jednání zastupitelstva městské části Praha-Troja to řekl pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO). Radnice Troji potvrdila své nesouhlasné stanovisko z roku 2011, dál trvá i na žalobě. „Jako záložní varianta, která se jeví jako nejdříve realizovatelná, je umístění budovy záchranné služby na Palmovce. V navrhované podobě je ale zcela nevhodná, protože předpokládá umístění záchranářů v sousedství nákupního centra,“ no vysvětlil radní. To je podle něj jak bezpečnostní riziko, tak pro záchranku nedůstojné místo.

O rozestavěné budově na Palmovce chce proto dál jednat s právníky a Prahou 8. „Mezi městskou částí a magistrátem se musí určit, čí je pozemek a čí je budova. A kdo bude hradit další investici,“ dodal radní. Budovu původně stavěla Praha 8 jako nové sídlo radnice, ve kterém by měly být i komerční prostory. Právě to ale podle radního vadí umístění sídla záchranky.

Stavbu takzvaného Centra Palmovka za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 již v roce 2010. Dosud vyplatila stavební firmě asi polovinu částky, firma proto v květnu 2015 stavbu zastavila a po městské části požaduje uhrazení dalších 240 milionů korun.

Pokud by hlavní město nadále na stavbě na původním místě v Troji u výjezdu z tunelu Blanka trvalo, muselo by čekat na rozhodnutí soudu o žalobě, kterou podala trojská radnice.

„Dlouhodobě totiž upozorňujeme na to, že výstavba v této lokalitě je nevhodná,“ tvrdí starosta Petr Bryknar (Trojský kůň 2014). Radnice trvá na tom, že do rekreační a rezidenční oblasti Troji taková budova nepatří. Upozorňuje mimo jiné i na to, že je to záplavové území. Vadí jí, že by součástí sídla bylo parkoviště pro 50 záchranářských vozů a čerpací stanice.

Pražští záchranáři vlastní budovu nemají a jsou v pronajatém a nevyhovujícím domě v Korunní ulici. Výstavbu centrály připravuje magistrát od roku 2005. O stavební povolení ale požádal až letos v dubnu.

ČTK

Související článek: Výstavba nového sídla ZZS HMP uvízla na mrtvém bodě. Dočkají se pražští záchranáři nové stanice?