Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Budeme se zaobírat adekvátností zásahů ZZS, jako je tomu u policie?

01.08.2013

Budeme se zaobírat adekvátností zásahů ZZS, jako je tomu u policie?

Záchranáře budou po zásahu měřit kvůli radiaci,
efektní zásah rozpoutal debatu
Nedělní zásah libereckých leteckých záchranářů vyslaných k případu ženy, která u rybníka v Hamru na Jezeře zkolabovala po bodnutí vosou, dopadl pro pacientku šťastně. Záchranáři nicméně čelí kritice kvůli výsadku lékařky z vrtulníku přímo do vody. Z důvodu nutnosti vyloučení zdravotního rizika navíc podstoupí i měření radioaktivity.


Alergická reakce, kvůli níž byli záchranáři na místo přivoláni, mohla skončit anafylaktickým šokem a smrtí. S ohledem na okolnosti a místo zásahu se proto záchranáři rozhodli vysadit lékařku těsně nad hladinou rybníka, odkud se nejsnáze a nejrychleji mohla dostat k pacientce.

Vrtulník mezitím potřeboval přistát, což se nakonec ukázalo jako nejvhodnější v nedalekém průmyslovém areálu, v němž se po druhé světové válce pracovalo s uranovou rudou, která byla v obci těžena.

„Vrtulník přistál na tvrdou zpevněnou plochu, nicméně když jsem běžel za lékařkou, dostal jsem se na trávu, která vypadala, že je trávou, a tam jsem se propadl do mazlavého bláta,” popsal další část zásahu ředitel libereckých záchranářů Stanislav Mackovík.

Radiaci odborníci raději přeměří

Vzhledem k tomu, že se v místě pracovalo s uranem a vrtulník při přistání rozvířil prach, vložil se do případu Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který vrtulník i záchranáře proměří kvůli možné radioaktivitě.

„Nepředpokládá se, že by mohlo dojít k ohrožení zdraví,” uvedl k případu inspektor jaderné bezpečnosti SÚJB Marek Bozenhard, podle něhož bude nicméně ve čtvrtek provedeno kontrolní měření takříkajíc „pro klid duše”.

Specialisté úřadu lokalitu prý dobře znají, včetně místa, kde se incident odehrál. Obavy ohledně radiace tak nejsou namístě.

Rekreanti zásahem ohroženi nebyli

Případ má dohru i kvůli výsadku lékařky ze stroje přímo do vody. Starosta obce Milan Dvořák zásah na sociální síti kritizoval s tím, že mohl ohrozit návštěvníky pláže i lidi nacházející se ve vodě.

„Vrtulník se potom před pláží plné lidí pověsil cca jeden metr nad hladinu a z něho doslova vyskočila nějaká doktorka, která se brodila vodou na pláž, kde zjistila, že nějakou paní štípla vosa či včela, a tato paní s doktorkou odešla normálně pěšky přes pokladnu ven na silnici, kde čekala sanitka a policie,” citovali záchranáři starostovo vyjádření na sociální síti.

Mackovík si za zásahem stojí. „Vysazení proběhlo nad vodou proti zatravněné části pláže. Před samotným vysazením bylo z paluby vrtulníku lidem na břehu a ve vodě naznačeno, že vrtulník se potřebuje dostat blíže ke břehu. To bylo ze strany rekreantů respektováno – jejich reakce byla odpovídající dané situaci a to umožnilo bezpečně vysadit lékařku do vody,” konstatoval a zároveň připomněl, že při podobném případu o dva týdny dříve žena po bodnutí hmyzem v důsledku anafylaktického šoku zemřela.


jas, Novinky


Zdroj: novinky.cz


Související článek

Kraj chce šetřit zásah vrtulníku v hamru na jezeře


P.S. Osobně vím, že to na LZS někdy prostě jinak nejde a musí se hodně improvizovat. Kdo byl na loňské konferenci KZ ZZS ČR, může si vzpomenout na velmi zajímavě pojatou kazuistiku z LZS Olomouc od záchranáře Davida Cvrčka, která je k nastudování ve sborníku 2012.

Sigmund

Komentáře k článku
 • Jiří Franz Reagovat 02.08.2013
  Pracuji aktivně na letecké záchranné službě 23 let. Prošel jsem prakticky vším co k této činnosti patří, včetně nezodpovědného nebezpečí. Jediné co se mi dosud nestalo je fakt, že jsem naživu. To, co je zde popisováno – i kdyby z toho bylo pravda jen polovina – je cosi, co nemá v historii LZS v Česku obdoby.
  Nechce se mi rozebírat co vše se komu mohlo stát, možná i stalo. Je to ukázka planého dutého pseudoakčního nekompetentního záchranářství, které je navíc racionalizováno neověřenou predikcí něčím tak posvátným jako je záchrana lidského života.
  Nemohu mít jiný názor a ani nechci se všemi forenzními či legislativními detaily – všeobecně známými – zbytečně plnit tyto diskusní stránky. Je to o pokoře, kázni, zodpovědnosti a schopnosti řešit některé mezní situace prostředky, které ovládají lidé k tomu určení a dokonale vycvičení. Na nevyzrálý chtíč být jakkoliv medializován se mi nechce ani pomyslet.

  MUDr. Jiří Franz
 • David Machálek Reagovat 04.08.2013
  Pane doktore,
  hluboké a upřimné Ámen!
  Bohužel mám pocit, že čím víc kritizujeme mediální hysterii a "dramatizaci" za každou cenu, tím více ji sami podléháme.
  Jsem rád, že jste to tak napsal. Máte větší šanci (než já), že nebudete "lynčován"... :-D

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.