Přihlášení
Zapomenuté heslo
Lékaři krajské záchranky mají problémy s alkoholem. Podle odborářů je vedení někomu toleruje. Ředitel to odmítá. Asi před půl rokem přišel jeden z lékařů jihomoravské záchranné služby cestou do práce o řidičský průkaz. Jel podnapilý. Není to ojedinělé, podobných problémů řeší podle zjištění Deníku Rovnost vedení víc.
Alkohol odhalila dechová zkouška u jiného lékaře naposled v pondělí. Už potřetí. Podle předsedy základní organizace odborového svazu ve zdravotnictví Bohuslava Zrzy ale vedení za alkohol propustilo pouze jednoho doktora. „Výpověď by měl dostat každý lékař, u kterého se prokáže alkohol v krvi. Ředitel záchranky je ale hodnotí dvojím metrem. Některé posuzuje individuálně a toleruje jejich problémy s pitím, aby o ně nepřišel," upozornil.
Jeho slova ředitel krajské záchranky Milan Klusák odmítá. „Je pravda, že problémy s alkoholem na pracovišti máme. Ale ke všem podobným případům přistupuji stejně. Lékař, který jel na směnu se zbytkovým alkoholem v krvi, mi to o několik dní později nahlásil. Důrazně jsem mu vytkl, že jde o hrubé porušení pracovní kázně a příště bychom situaci řešili přísněji," ujistil.
Dodal, že provinilce vždy nejprve napomene. Výpovědí řeší až opakovaný prohřešek.
Odboráři ale šéfa viní z protekce. „Tento lékař tehdy odpracoval celou směnu, i přes opilost. Navíc se na něj v ten samý den objevila stížnost kvůli alkoholismu," zdůraznil Zrza.
Klusák argumentoval, že stížnost zaslal s odstupem času anonym rodině pacienta. Ta lékaře udala na policii, která věc k projednání předala řediteli. „Protokol o dechové zkoušce lékaře prošetřil soudní znalec, který stanovil dobu, kdy mu alkohol z krve vyprchal. Při záchraně pacienta už nebyl lékař pod jeho vlivem," ohradil se Klusák.
S odboráři podle zákonů musí projednávat pouze neomluvenou absenci. „Proč s námi ale řeší jen určité případy a jiné, které poslal domů kvůli alkoholu, co nadýchali při příchodu do práce, nikoli?" namítl Zrza.
Ředitel řekl, že se k němu informace o jiných problémových lékařích dostaly až pozdě. „Vyřešili je jejich vedoucí lékaři a já bohužel nemůžu dodatečně zasáhnout. Ve chvíli, kdy jsem se to dozvěděl, jsem jim jejich postup vytkl," oponoval.
Budoucí krajský hejtman Bohumil Šimek uvedl, že o problémech zatím nemá dost informací. „Pokud to je pravda, nesouhlasím s tím. Zvlášť v těchto profesích by se alkohol na pracovišti objevit neměl," řekl Šimek.
O potížích s pitím mezi lékaři s odboráři jednal i odstupující hejtman Michal Hašek. „Uváděli několik oblastí a údajné problémy s alkoholem byly jedna z nich. Neoznačovali je však za největší. Těmi podle nich byly funkce inspektorů provozu," sdělil Hašek.
Kontrola, kterou v létě na záchrance nařídil kraj, byla podle Klusáka hloubková. Odhalila spíš technické nedostatky. „Neprokázalo se žádné protežování zaměstnanců, které odboráři dlouho kritizují," zdůraznil.
Odboráři ale upozornili, že Klusák vědomě zaměstnává lékaře, kteří měli v minulosti problém s alkoholem. To ředitel také odmítá. „Vím jen o jednom, který od nás před několika lety odešel pro problémy s pitím. Přijali jsme jej poté, co tři a půl roku abstinoval. Nemyslím si, že by kvůli tomu měl být odepsaný na celý život. Navíc jde o zkušeného odborníka, který má na záchrance své místo. Kdyby ale pochybil znovu, rozloučíme se s ním," ujistil.
Autor: Markéta Chumchalová
Zdroj: denik.cz
Sigmund
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©