Během prosince podepsaly záchranky smlouvy s Horskými službami

04.01.2013

Během prosince podepsaly záchranky smlouvy s Horskými službami

HS Šumava podepsala smlouvu se zdravotnickou záchrannou službou.

Horská služba Šumava podepsala 19. 12. v Plzni a 20. 12. v Českých Budějovicích nové smlouvy o spolupráci se Zdravotnickými záchrannými službami Jihočeského a Plzeňského kraje.

Smlouva s přesným jménem „Dohoda o plánované pomoci na vyžádání“ navazuje na současné legislativní úpravy pro složky Integrovaného záchranného systému v ČR. „Poprvé se v takovém dokumentu objevuje existence tzv. first respondera, tedy záchranáře mimo ZZS, který má ovšem adekvátní výcvik a vzdělání,“ uvedl ke smlouvě Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že HS spolupracuje s oběma krajskými záchrankami již řadu let na velmi vysoké úrovni nejen při zásazích v terénu, ale i při společných cvičeních a školících akcích. Na základě výzvy zdravotnického operačního střediska ZZS poskytují horští záchranáři kvalifikovanou předlékařskou první pomoc zejména v místech, kam se nemá v zimních, ale i v letních měsících technika zdravotníků šanci dostat.

„Jsme rádi, že spolupráce s Horskou službou vytváří právě ten prvek, který u nás výrazně chybí – zapojení dobrovolníků do systému první pomoci a přednemocniční neodkladné péče. Nejedná se však o laickou pomoc, ale kvalifikované standardně vzdělané záchranáře pracující v jasně daném a určitém režimu po dobu celého roku. Stanice HS tak vhodně doplňují síť výjezdových základen ZZS budovaných na základě Plánu plošného pokrytí především v lokalitách s obtížným horským terénem a v lokalitách, kde není provozně ani ekonomicky přijatelné udržet výjezdové základny ZZS“ řekl po podpisu smlouvy MUDr. Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

Dohoda o plánované pomoci byla v totožném znění a struktuře je v těchto dnech podepisována zástupci HS i se záchrannými službami dalších krajů.

Bc. Petra Kafková
Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje
Boženy Němcové 1931/6
370 01 České Budějovice
mobil : +420 604 636 491
e-mail: kafkovap@zzsjck.cz
web : www.zzsjck.cz

Horská služba a záchranka se v Karlovarském kraji sblíží

Krušnohorská Horská služba a Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje podepsaly dnes dohodu, která má zajistit lepší spolupráci obou záchranných složek. Novinářům to včera řekl ředitel záchranky Roman Sýkora.

„Ročně jde asi o 300 případů, z nichž u větší poloviny zasahuje záchranná služba,“ upřesnil náčelník Horské služby oblast Krušné hory Miroslav Güttner.

Hlavně v zimním období, kdy na horách narůstá množství úrazů, spolu obě záchranné složky úzce spolupracují. Nová dohoda upřesňuje například komunikaci dispečinků, ale třeba i spolupráci na odborné přípravě ve školicím středisku záchranné služby.

Podle Güttnera Horská služba volá záchrannou službu nebo rovnou vrtulník podle závažnosti případu. V Krušných horách má Horská služba osm stálých a dva sezónní záchranáře. Jim pak pomáhá asi 20 až 30 dobrovolníků. Slouží na Božím Daru, Klínovci v Perninku a na Bublavě.

Podle Sýkory například záchranná služba půjčí Horské službě dětský zádržný systém, který znehybní dítě po úrazu například kvůli možnosti poškození páteře. Podobně si obě složky navzájem půjčují například krční límce. „Pokud bychom je při předávání vyměňovali, vznikalo by zbytečné riziko,“ uvedl Sýkora.

Podobnou dohodu o spolupráci podepsala nedávno záchranná služba i s hasiči. I v tomto případě šlo o upřesnění vzájemné spolupráce.

Zdroj: zdn.cz