Během necelého roku bude mít karlovarská záchranka třetího ředitele

15.08.2012

Během necelého roku bude mít karlovarská záchranka třetího ředitele

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje má nového ředitele

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje má nového ředitele. Stal se jím dosavadní náměstek záchranky Roman Sýkora.

Ten místo převezme po Luďku Nečesaném, který současně vykonává funkci ředitele Karlovarské krajské nemocnice.

Nečesaný z funkce šéfa záchranky odstoupil v květnu po skandálech s falšováním úředního dokumentu jednoho ze zaměstnanců a zapomenutého nebožtíka.

Nový šéf nastoupí 1. září, oznámil ekonomický náměstek hejtmana Martin Havel z ČSSD.

„Komise složená z odborníků s předsedou doktorem Larvou, jako radním pro zdravotnictví Karlovarského kraje, tak doporučila raději jmenování doktora Romana Sýkory jako ředitele této příspěvkové organizace. Doktor Sýkora tam působil doposud jako lékařský náměstek, problematiku zná, odborně je erudovaný, což doložil komisi a byl vybrán jako jeden ze tří uchazečů,“ uvedl Martin Havel.

Zdroj: zdn.cz

Přidáno 16. 8. 2012

Záchranáři budou naše pilíře

Nový šéf karlovarské záchranky Roman Sýkora tvrdí, že personální problémy služby časem vyřeší absolventi speciálního studijního oboru. "Záchranář diagnostikuje stav pacienta v terénu úplně stejně jako lékař...tolik doktorů a výjezdových stanovišť není zapotřebí," říká.

Kolik lékařů vám chybí? Máte dostatek záchranářů?

Práce záchranáře je hodně atraktivní, nabídek se životopisy dostáváme dost. Kvalita jejich vzdělání by mohla být vyšší, proto se otevírá nový obor nazvaný záchranář pro urgentní medicínu. Tím se časem vyřeší problém s nedostatkem lékařů. Těch nám chybí určitě deset.

Lidé si často stěžují: Přijela ke mně záchranka, ale bez doktora. Je posádka se zdravotníkem na stejné úrovni jako s lékařem?

Pro diagnostiku je na stejné úrovni. Třeba pacienta, kterému se kvůli vysokému tlaku zhoršil zdravotní stav, lékař vyšetří a může mu podat lék. Převoz do nemocnice je ale tak krátký, že se stejně o nemocného pak postarají na interní ambulanci. Záchranář diagnostikuje stav pacienta v terénu úplně stejně jako lékař. Je otázka, zda u toho doktor musí být. Pacient ho ale požaduje, i když to není nutné. Kdybych se měl řídit odbornou stránkou věci, bez ohledu na společenskou a politickou poptávku, tak říkám s čistým svědomím, že tolik doktorů a výjezdových stanovišť není zapotřebí. Lidé si neuvědomují, že pilířem záchranné služby budou záchranáři. Těch můžeme mít hodně. Jsou motivovaní, je to pro ně prestižní povolání. Lékaře už hůř motivuji pro dril a nácvik, jsou přetížení, mám jich málo.

Celý velmi zajímavý rozhovor s novým ředitelem ZZS KVK