Bc. Radek Benda vystoupil na 4. Podzimní konferenci prezidia ČAS

15.11.2011

Bc. Radek Benda vystoupil na 4. Podzimní konferenci prezidia ČAS
Dne 11. 11. 2011 jsem se zúčastnil konference prezidiální sekce České asociace sester, která se konala v Kongresovém centru v Poděbradech. Na této konferenci jsem vystoupil s přednáškou a prezentací na téma:

Poskytování přednemocniční neodkladné péče v ČR od roku 1990 do současnosti.

Přednáška se týkala systému poskytování PNP v 90. letech, orientační přehled, jak PNP fungovala tehdy a v současnosti i s návazností na stávající legislativu, ve vztahu k naší profesi.

Zmínil jsem potřebu vzdělávaní NLZP v PNP, kdy posádky RZP musí mnohdy řešit bez lékaře situace, kdy musí kvalifikovaně a účinně pomoci pacientům v kritických stavech a přitom neporušit žádný z předpisů stávající legislativy i samotný zákon o ZZS, který je ve finální fázi legislativního procesu s bohužel pro nás s vyjmutým sociálním programem, který KZ ZZS do předlohy zákona o ZZS taktéž navrhovala.

V závěru své přednášky jsem informoval o skutečnosti, týkající se právě NLZP, pracujících u ZZS, kteří vykonávají svojí profesi bez odborného dohledu, apeloval jsem na nutnost změn vzdělávacího systému, s tím, že studijní program pro záchranáře UM by měl být obsahem kvalifikačního studia.

Po přednášce se otevřela diskuze, právě na téma vzdělávání NLZP a kvalifikaci řidičů záchranné služby.

Bc. Radek Benda
viceprezident KZ ZZS ČR