Až 120 tisíc korun navíc dostanou záchranáři za práci v době pandemie

Až 120 tisíc korun navíc dostanou záchranáři za práci v době pandemie

Záchranáři dostanou až 120 tisíc korun navíc jako odměnu za práci v době koronaviru. Ve čtvrtek o tom rozhodla vláda. Odměna je za období od 1. března do 31. května a maximálně bude ve výši 40 tisíc korun měsíčně.

„Vláda právě rozhodla o uvolnění částky 1 124 495 568 korun na vyplacení jednorázové odměny 7000 záchranářům 14 poskytovatelů zdravotnické záchranné služby. Pro každého 40 000 Kč / měsíc, od 1. 3. do 31. 5. 2020,” uvedl na Twitteru premiér Andrej Babiš.

Tisková zpráva MZ ČR

Vláda schválila ministerstvem navržené odměny pro záchranáře,

jejichž nasazení pomohlo při boji s koronavirem

Andrej Babiš@AndrejBabis

Vláda právě rozhodla o uvolnění částky 1.124.495.568 Kč a vyplacení jednorázové odměny 7000 záchranářům 14 poskytovatelů zdravotnické záchranné služby. Pro každého 40 000 Kč / měsíc, od 1.3. do 31.5. 2020. Jsem rád, že jsme to pro ně mohli udělat. Vážíme si jich.

3:54 PM - May 7, 2020

Twitter Ads info and privacy

52 people are talking about this

__________________________________________________________________________________________

Na odměny by mělo jít 840 milionů a další peníze uhradí provoz mobilních odběrových týmů pro testování.

Na provoz mobilních odběrových týmů dostane 14 ZZS 28 milionů korun, protože jejich provoz nelze hradit z veřejného zdravotního pojištění. První vznikl při pražské Nemocnici na Bulovce už 1. března.

Peníze i na odběrové stany

„Mobilní odběrové týmy, složené většinou ze tří zdravotnických pracovníků, vyjížděly k odběrům vzorků u pacientů, u nichž bylo indikováno podezření z nákazy novým koronavirem,” píše se v dokumentu. Vyčleněna na ně byla kromě personálu také vozidla, ochranné prostředky nebo speciální kontejnery na provoz vzorků.

Zdravotníci kromě toho museli zachovat nepřetržitý provoz ZZS pro běžné pacienty. Někdy se však setkávali i s nakaženými, kteří potřebovali pomoc, nebo odpovídali na dotazy ohledně koronaviru na lince 155. Odměny pro záchranáře od ministra žádal už 29. dubna sněmovní výbor pro zdravotnictví.

Odměnit všechny zdravotníky, kteří pracovali s nakaženými, má podle ministerstva zdravotnictví umožnit novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která ale ještě není hotová. Až ji vláda schválí, půjde novela zákona do Sněmovny, ta se má poprvé sejít až 26. května. Tedy ve stavu, kdy už nebude Česko ve stavu nouze, ten zatím trvá do 17. května.

Stále je ale ve hře ještě jeho prodloužení do 25. května. Pokud by to vláda chtěla, Sněmovna by se musela sejít už dřív a prodloužení vládě posvětit.

Zdroj: novinky.cz