Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Autolékárničky prodávané na českém trhu nedopadly v testu moc dobře!

31.08.2014

Autolékárničky prodávané na českém trhu nedopadly v testu moc dobře!

 Záchranáři zkoušeli autolékárničky.

Byla to katastrofa

 

Pružné obinadlo nepruží, náplasti nelepí, rukavice nejdou navléct. To jsou jen některá zjištění olomouckých záchranářů, kteří vyzkoušeli jedenáct typů běžně dostupných autolékárniček.

 

„Využili jsme k tomu vlastní metodiky, pomocí které testujeme zdravotnický materiál určený pro použití v terénu,“ řekl Právu ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Testované autolékárničky podle něj sice obsahovaly vše, co by v nich podle vyhlášky o povinné výbavě automobilů mělo být, ale některé výrobky v nich nejsou příliš kvalitní. Jejich použití může dokonce zraněnému při poskytování první pomoci spíš uškodit. V nebezpečí může být i samotný zachránce, zejména když jsou v lékárničce nekvalitní rukavice.

U autolékárniček záchranáři posuzovali mj. rychlost a snadnost otevření obalu, způsob poskládání výbavy, přehlednost obsahu a především pak použitelnost a kvalitu jednotlivých komponentů.

Nezastaví krvácení  

„Některé testované lékárničky měly nekvalitní obvazový materiál, nevhodné zaškrcovadlo a náplasti nízké kvality, které navíc nelepily a špatně se od sebe oddělovaly,“ uvedl záchranář Petr Matouch s tím, že příliš pružný obvaz použitý pro zástavu krvácení přitom může způsobit další zranění a málo savé polštářkové náplasti nepomohou zastavit krvácení.

Důležitá je i kvalita nůžek, aby s nimi bylo možno například při vyprošťování raněného z auta přestřihnout bezpečnostní pásy. Některé lékárničky neuspěly v testu i kvůli nepřehlednému poskládání svého obsahu.

Problematické bylo i skladování zaškrcovadla. Někde bylo skládané, to ale podle záchranářů znesnadňuje manipulaci a v určitých případech může vést ke ztrátě pružnosti. Správně by zaškrcovadlo mělo být smotané.

Tři velikosti rukavic  

„Ve spoustě lékárniček byly také rukavice, které nešly navléct na ruce. Až na jedinou výjimku byly latexové, v jednom případě byly o něco kvalitnější vinylové. Za ideální řešení pro autolékárničky považujeme nitrilové bezprašné rukavice, a to alespoň ve třech párech různých velikostí,“ zdůraznil Mareš s tím, že za lepší vybavení autolékárniček by si samozřejmě museli motoristé připlatit.

Dnes se jejich ceny pohybují při koupi na internetu kolem sto sedmdesáti korun. Průměrná cena testovaných autolékárniček byla 221 korun.

„Je nám jasné, že by to vedlo ke zvýšení jejich ceny, ale na druhé straně stojí lidský život, který lze často na místě kvalitně poskytnutou první pomocí zachránit. A autolékárnička je v tom hodně důležitá. Musí být jednoduše a účelně použitelná v terénu ve stresové situaci,“ konstatoval ředitel, který se přimlouvá hlavně za vyšší kvalitu obvazového materiálu a rukavic.

„Chrání zachránce před infekčními nemocemi, především pak žloutenkou a HIV,“ poznamenal Mareš. Letos v Česku většině autolékárniček vyprší lhůta, po jejímž uplynutí je třeba koupit si autolékárničku novou. Kdo to neudělá, může dostat pokutu až dva tisíce korun.

„Na základě svých statistik a analýz trhu předpokládáme, že se letošní exspirace týká v Česku 3,9 miliónu autolékárniček,“ uvedl Luděk Ogoun z firmy, která se jejich produkcí zabývá. „Po nákupu radíme lékárničku rozbalit a seznámit se s jejím obsahem, nevozit ji v autě zalisovanou ještě ve fólii z obchodu,“ radí záchranář Matouch.

Miloslav Hradil , Právo

Zdroj: novinky.cz

 

P.S. Přitom je na trhu Chytrá autolékárnička, na jejímž vývoji se nemalou měrou podílel člen KZ ZZS ČR pan Mgr. Ondřej Koudela, DiS. V krátké reportáži ČT se můžete podívat, proč vlastně chytrá autolékárnička vznikla.

 

Sigmund

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.