Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Aspirin je v případě iktu důležitější, než jsem si mysleli, přiznávají lékaři

13.06.2016

Aspirin je v případě iktu důležitější, než jsem si mysleli, přiznávají lékaři

 

 

Krátkodobý benefit léčby aspirinem po tranzitorní ischemické atace (TIA) a menší ischemické cévní mozkové příhodě byl dosud podceňován, upozornil na výsledek práce týmu evropských investigátorů časopis Lancet.Autoři dospěli k závěru, že je důležité, aby byl aspirin podáván pacientům ihned už při podezření na TIA nebo menší iktus a aby veřejnost byla poučena o prospěšnosti samoléčby aspirinem v případě podezření na tyto neurologické stavy.

 

Výzkumníci analyzovali data ze 12 studií, které sledovaly celkem téměř  16 000 pacientů s TIA nebo s ischemickou CMP. Účastníci studií byli randomizováni k léčbě aspirinem nebo placebem. Po období až 12 týdnů po TIA nebo menším iktu intervenční skupina vykázala 74 % snížení rizika poškození zdraví či výskytu fatální CMP ve srovnání s kontrolní skupinou. Riziko v prvních dvou týdnech bylo v intervenční skupině nižší dokonce až o 93 procent.

"Riziko závažné CMP je velmi vysoké bezprostředně po TIA nebo menším iktu (asi 1000násobně vyšší než v běžné populaci), ale jen po dobu několika dní. Ukázali jsme již dříve ve studii EXPRESS, že akutní podání "koktejlu" různých léků může vést ke snížení tohoto rizika ze zhruba 10 % na asi 2 %, ale nevěděli jsme, která z konkrétních komponent " koktejlu " byla nejdůležitější," vysvětlil motivaci investigátorů vedoucí týmu Peter Rothwell z University of Oxford.

 


 

"Naše zjištění potvrzují účinnost akutní léčby po TIA a menším iktu a ukázali jsme, že tou nejdůležitější složkou je aspirin. Okamžité nasazení aspirinu podstatně sníží riziko časné recidivy cévní mozkové příhody i její závažnost. Toto zjištění má praktické důsledky pro lékaře, kteří by měli podat aspirin okamžitě už v případě podezření na TIA či menší iktus a nečekat na konzultaci specialisty a výsledky vyšetření," uvedl Rothwell.

Podle něj lidé tato rizika podceňují  a mnozí pacienti vůbec nevyhledají lékařskou pomoc a nebo se zpožděním až několika dní. Polovina rekurentních iktů se přihodí lidem, kteří prodělali krátce předtím TIA a nevyhledali včas lékařskou pomoc. „Je třeba říkat lidem, aby si vzali aspirin, pokud si myslí, že mají TIA nebo malou mrtvici – to by pomohlo situaci řešit zejména v případě, kdy urgentní lékařská pomoc není k dispozici, " radí Rothwell .

Ředitel Research and Information at the Stroke Association, Dale Webb, ve svém komentáři sdělil, že z výzkumu vyplývá, že každý, kdo má příznaky iktu, které se během čekání na příjezd lékaře zlepšují, by si měl vzít jednu dávku 300 mg kyseliny acetylsalicylové. „V současné době pracujeme na nových klinických doporučení k CMP, kam tyto poznatky zahrneme,“ dodal.

 

Zdroj: medicaltribune.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
 • Jan Rozsypal Reagovat 13.06.2016
  Moc pěkný článek, ale jak na tom pak budou lidé s krvacivou formou CMP, když jim naredime krev a do iktoveho centra mnohdy jedeme 30-45minut?
  JR
  • Jan Pokorný Reagovat 15.06.2016
   Pokud jsme četli stejný článek tak jedná se o doporučení u TIA či obrazu CMP, kde se úvodní příznaky postupně zlepšují. Což nebude zrovna situace krvácení do CNS či pokračující a rošiřující se ischemie mozku, kde se bude klinický obraz spíše zhoršovat než obráceně.
   • Jakub Reagovat 21.06.2016
    Dobry den,
    Zajimalo by me jak rozeznate TIA od "lehke" CMP?
    • Jan Pokorný Reagovat 12.07.2016
     Pokud příznaky neustoupí do jedné hodiny a déle bychom pacienta ošetřovat neměli, tak nijak. Neb pro diagnozu TIA je rozhodující faktor času trvání obtíží. Pro podání či nepodání aspirinu není až tak podstatné zda stav bude uzavřen jako CMP či jen TIA, ale klinický vývoj situace, která se buďto zhoršuje nebo naopak lepší. Znáte to z praxe sám, než původně jasného pacienta s CMP dovozete do iktového centra tak stav se zlepší natolik, že si připadáte jak blbec, co si vše přikrášlil, jen aby ho udal a nebo naopak končíte na rouře a modlíte se, aby se pro něj rychle našlo lůžko.... A krvácivá CMP Vám bude spíš progredovat a to v čase mnohem rychleji než většina ischemických CMP. Půjde-li jen o zakrvácení tak rozhodně se stav nebude lepšit v čase, který my na ošetření máme. I proto je v článku zdůrazněna DYNAMIKA vývoje stavu pro podat / nepodat... A samozřejmě i u ischemických CMP, kde uzávěr bude úplný, ischemie v neperfundované oblasti bude přetrvávat, tak klinický obraz se lepšit nebude a aspirin mu pomoct nemůže...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.