Asociace ZZS ČR vydala TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ, připojila se k AČMN

Asociace ZZS ČR vydala TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ, připojila se k AČMN

Tiskové prohlášení A ZZS ČR

V Českých Budějovicích dne 21. 9. 2011

Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky se tímto prohlášením připojuje k tiskovému prohlášení Asociace českých a moravských nemocnic.

Ministr zdravotnictví se svým podpisem pod memorandy s lékaři a sestrami z února 2011 zavázal, že „bude průměrný plat lékaře zvýšen v roce 2012 o 10 %“ a že v tomto roce „bude průměrný plat nelékařů zvýšen úměrně navýšení platu lékařů“.

Z vystoupení ministra zdravotnictví L. Hegera v pořadu Události ČT1 dne 20. 9. 2011 a stejně tak i z vystoupení náměstka ministra zdravotnictví P. Noska na závěrečném jednání Dohodovacího řízení o ceně bodu na rok 2012 dne 21.9.2011 však vyplývá, že ministerstvo při přípravě úhradové vyhlášky na rok 2012 s navýšením úhrad zdravotnickým záchranným službám na platy lékařů a nelékařských pracovníků nepočítá.

Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky musí důrazně odmítnout jakoukoli snahu přenést závazky přijaté státem na zdravotnické záchranné služby , potažmo jejich zřizovatele, tedy kraje.

Na rozdíl od nemocnic, kde došlo alespoň k částečné úhradě zvýšených nákladů na platy prostřednictvím zdravotních pojišťoven v roce 2011, zdravotnické záchranné služby tak zůstávají na úrovni roku 2010 a stejně jako nemocnice na jakékoli navyšování nákladů nemají bez navýšení úhrady od zdravotních pojišťoven finanční prostředky.

AZZS ČR proto musí upozornit, že nedodržení závazků přijatých státem nelze manažersky řešit v rámci jednotlivých zdravotnických záchranných služeb a situace nutně povede k sociálnímu konfliktu, který bude znamenat ohrožení poskytování přednemocniční neodkladné péče na území celé ČR.

Tiskové prohlášení AZZS ČR pdf.

Zdroj: A ZZS ČR

Tiskové prohlášení AČMN k možnosti nesplnění závazku státu navýšit platy lékařů a sester v roce 2012

22.9.2011

Z vystoupení ministra zdravotnictví L. Hegera v pořadu Události ČT1 dne 20.9.2011 však vyplývá, že ministerstvo při přípravě úhradové vyhlášky na rok 2012 s navýšením úhrad nemocnicím na platy lékařů a sester nepočítá.

Asociace českých a moravských nemocnic musí důrazně odmítnout jakoukoli snahu přenést závazky přijaté státem na nemocnice. Nemocnice již dnes jsou nuceny omezovat péči o pacienty a na jakékoli zvýšení platů lékařů a sester žádné zdroje nemají.

AČMN proto musí upozornit, že nedodržení závazků přijatých státem nelze manažersky řešit v jednotlivých nemocnicích a situace nutně povede k sociálnímu konfliktu, který bude znamenat ohrožení poskytování ústavní zdravotní péče na území celé ČR

Zdroj: ACMN.cz