Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Armáda bude i nadále používat záchranářské vrtulníky W-3A Sokol

03.08.2015

Armáda bude i nadále používat záchranářské vrtulníky W-3A Sokol

 

Sokoly budou dál sloužit k záchraně zraněných, armáda je nechá generálkovat

 

Armáda bude i nadále používat záchranářské vrtulníky Sokol. Vláda v noci na čtvrtek schválila generální opravu osmi strojů a servis všech deseti vrtulníků do roku 2021, sdělilo tiskové oddělení úřadu vlády. Ministerstvo obrany za zakázku zaplatí asi miliardu korun.

 

„Předmětem zakázky je servisní podpora deseti vrtulníků W-3A Sokol, a to v letech 2015 až 2021,” uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Servisní podpora podle něj zahrnuje opravu, údržbu a servis vrtulníků, dodávku náhradních dílů, ale třeba i aktualizaci letové příručky, technické dokumentace, školení posádek a technického personálu a konzultace.

Předpokládaná hodnota zakázky je zhruba miliarda korun bez DPH. „Tato částka byla stanovena na základě plánování provozu vrtulníků W-3A Sokol k plnění stanovených úkolů a předběžných jednání s výrobcem vrtulníku W-3A Sokol Agusta Westland Świdnik. Platby budou prováděny postupně po vykonání prací na základě objednávek,” dodal Medek.

Osmi vrtulníkům bude končit životnost, armáda proto plánuje jejich generální opravu. Loni byly takto opraveny dva vrtulníky. Modernizace každého z nich stála 110 miliónů korun. Ministerstvo obrany nyní vyjednává o ceně pro osm dalších strojů, snaží se získat množstevní slevu. Zástupci úřadu předpokládají, že za opravu jednoho Sokola zaplatí kolem 80 miliónů korun bez DPH.

„Novinkou je, že oproti dřívějšku už nepůjde servis a generální opravy přes zprostředkovatelskou firmu Zenith. Prostředníka se podařilo ministerstvu vyloučit, smluvní vztah bude přímo s výrobcem, společností Agustou Westland, se kterým vyjednáváme i výhodnější cenu,” uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Modernizované vrtulníky mají perspektivu služby dalších sedm až osm let a 1500 letových hodin.

Sokoly vyvinuté z ruských Milů Mi-2 vyráběných  licenčně v Polsku, vyráběla polská společnost  PZL-Świdnik, ta se ale stala součástí angloitalské společnosti AgustaWestland.

Vrtulníky Sokol slouží především letecké záchranné službě. Určeny jsou ale i k humanitární evakuaci zdravotně postižených podle programu MEDEVAC nebo pro Leteckou pátrací a záchrannou službu v rámci SAR, tedy pro hledání zraněných nebo nezvěstných a jejich záchraně.

Armáda ČR zajišťuje s vrtulníky W-3A Sokoł leteckou záchrannou službu pro oblast Plzeňského a Karlovarského kraje.

Zdroj: novinky.cz

 

Komentáře k článku
  • Ctirad Novák Reagovat 04.08.2015
    Super! Jsou to, i když se to nezdá, skvělé stroje, které zvládají létat i za velmi nepříznivého počasí. Velmi mile mě překvapil i fakt, že konečně jde o čistou zakázku, snad.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.