Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Ambice vedení České asociace sester uchopit všechny nelékařské profese pod jednu jejich komoru ze zákona, neberou konce

20.01.2024

Ambice vedení České asociace sester uchopit všechny nelékařské profese pod jednu jejich komoru ze zákona, neberou konce

Taxt částečně z externího zdroje:

 

Zdravotní sestry oživují svou naději na vznik vlastní profesní komory, která by sestry reprezentovala, hájila jejich zájmy a podílela se na legislativním procesu. Podporu tohoto nápadu, který se Česká asociace sester neúspěšně pokusila prosadit již před čtyřmi lety, vyjádřil v rozhovoru pro Právo ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

 

„Jsem pozitivně nakloněn vytvoření legislativy, která umožní zřízení komory zdravotních sester s nepovinným členstvím… Zástupci sester musí připravit návrh a ministerstvo zdravotnictví jim pomůže zpracovat legislativu. Pak návrh pošlu do připomínkového řízení,“ uvedl pro Právo ministr Válek. Podle ministra dává i u sester smysl vznik profesní komory, jakou mají již lékaři, stomatologové nebo lékárníci, jako partnerské organizace státu.

Téma „zraje“ na ministerstvu zdravotnictví již delší dobu. „Jedním z témat, které budeme v nadcházejícím období diskutovat, jsou i ty související s možným vznikem komory sester,“ řekl Zdravotnickému deníku tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob loni na přelomu února a března.

Problémem může být, že představa sester o komoře se vztahuje i na další nelékařské profese. „Moje ideální představa je, že Komora sester sloučí i ostatní nelékařské profese, které projeví zájem. Domnívám se, že jakékoli tříštění sil je kontraproduktivní, nemyslím si, že by mělo vzniknout několik různých komor,“ uvedla pro Právo prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Výčet nelékařských profesí je ale příliš široký a dá se počítat s tím, že by takovou variantu ministerstvo nepodpořilo.

Debaty o vzniku profesní komory sester seo vedly již v roce 2019, O rok později rozpoutal značnou diskusi poslanecký návrh zákona o České komoře všeobecných a dětských sester, který v červnu 2020 předložila skupina poslanců v čele s tehdejší předsedkyní zdravotnického výboru Věrou Adámkovou (ANO). Návrh tehdy spolupodepsal i poslanec za TOP O9 Vlastimil Válek. Vláda expremiéra Andreje Babiše (ANO) k materiálu zaujala o měsíc později neutrální stanovisko. Dolní komora se však k jeho projednání do konce minulého volebního období již nedostala. Návrh totiž narazil na poměrně široký nesouhlas odborné veřejnosti, odborů i dalších rezortů. „Nebyl projednán se sestrami, odbornou veřejností, ani se zájmovými sdruženími či spolky, kterých by se tato změna měla týkat. Mezi zdravotnickými pracovníky a sestrami vzbudil velkou bouři nevole, popsal tehdejší situaci Jakob.

Zdroj: zdravotnickydenik.cz

 

 

V článku je jedna nepřesnost, že požadavek na vznik jedné velké komory pro všechny profese nelékařských zdravotnických pracovníků vznikl až v roce 2019. Vznikl daleko dřív, už v roce 2012, také na popud ČAS, ale ještě pod vedením Mgr. Dany Juráskové, MBA, což dokládá i aktualita z 13. 10. 2012, kde jsou vypsány i některé důvody, proč NE. Tehdy se tuto nesmyslnou a ostatními profesemi NLZP veskrze odmítanou věc naštěstí podařilo zastavit, či spíše v červnu roku 2013 s pádem vlády Petra Nečase, padlo vše nachystané do koše. Bohu dík! Poté bylo sedm let ticho a až v roce 2019 vedení ČAS tuto myšlenku znovu oprášilo. Na našem webu jsme o této skutečnosti informovali například v aktualitě ze dne 12. 8. 2020 Megakomora pro všechny NLZP je možná opět ve hře. A opět se rozjel stejný kolotoč nesouhlasů ostatních profesních sdružení.

Prezidentka ČAS Martina Šochmanová znalá předchozích odmítnutí z roku 2019 opět aktuálně uvedla: Moje ideální představa je, že Komora sester sloučí i ostatní nelékařské profese, které projeví zájem. Domnívám se, že jakékoli tříštění sil je kontraproduktivní, nemyslím si, že by mělo vzniknout několik různých komor. Výčet nelékařských profesí je ale příliš široký a dá se počítat s tím, že by takovou variantu ministerstvo nepodpořilo.“

Když už tedy chce slučovat profese NLZP, proč alespoň ze slušnosti nenavrhuje Komoru NLZP? Protože když bude sester, povedou ji sestry (prosím pěkně, já jsem také všeobecná sestra, jen aby nevzniklo nějaké nedorozumění) a ty budou v rámci komory rozhodovat o dalších, někdy i diametrálně odlišně zaměřených profesích. Za mě opět po více jak deseti letech stokrát NE. Už tehdy, když jsem byl prezidentem komory záchranářů, jsme jednoznačně myšlenku komor ze zákona jako vedení podporovali, ale podporovali jsme uspořádání, které dlouho a dobře funguje u sousedů na Slovensku. Pokud se dobře pamatuji, tak i v roce 2019, resp. 2020 byl postoj vedení KZ ZZS ČR stejný.

Proto opět v rámci vedení Komory záchranářů ZZS ČR budu navrhovat, abychom se k návrhu ČAS postavili záporně, ale naopak v rámci otevření diskuze nad systémem komor NLZP prosazovali obdobu slovenské cesty, kde našim kolegům ze Slovenska můžeme jejich komoru ze zákona tiše závidět, protože komora ze zákona má daleko širší pole působnosti a daleko větší vliv, a to nejen na změny v legislativě.

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.