Agresivní pacient se vytrhl zdravotníkům ZZS a skočil z balkonu, lékařka ho zachytila

07.05.2020

Dlouhé minuty drželi záchranáři pacienta za ruce, aby mu zabránili ve skoku. Stalo se to před několika dny. Na naši tísňovou linku 155 zavolala žena, prosila o pomoc pro svého muže, který si podle jejích slov chtěl ublížit. Operátoři vysílají na místo posádku RLP, tedy lékařku, záchranářku a řidiče sanitního vozu.

Zdravotníci se snaží zjistit, jaký je stav mladého muže, který leží na podlaze a nereaguje. Kontrolují jeho vitální funkce, poté začnou ošetřovat poraněnou ruku a chtějí zajistit žilní vstup. V tu chvíli se pacient probírá, začne být agresivní a zaútočí na řidiče sanitky. Jeho jednání zřejmě ovlivňuje požití návykové látky. Agrese stoupá, pacient si otevře balkonové dveře a skočí přes zábradlí. Lékařka muže zachytí a pevně drží jeho ruku. Na pomoc přispěchají řidič a záchranářka, těžko zvladatelného pacienta uchopí a snaží se jej udržet. Je přibližně 8 metrů nad zemí, dole je beton. Pacienta drží několik dlouhých minut, lékařka přivolá další pomoc, posléze přijíždí policisté a pomáhají muže udržet do příjezdu hasičů. Za pomoci lan se pak podaří ze spodního balkonu pacienta stáhnout dolů. Záchranářka mezitím připravila vakuovou matraci, a tak je pacient zafixován a za pomoci hasičů přenesen do sanitky. Zraněného řidiče musí vystřídat kolega, vyslaný na místo operačním střediskem. V sanitce jsou pacientovi podány zklidňující léky, za asistence policie je pak převezen k další péči do nemocnice.

Řidič sanitky i záchranářka, kteří statečně drželi mladého muže, aby si skokem z balkonu nezpůsobil zranění, která mohla být i smrtelná, jsou teď oba v pracovní neschopnosti. Řidič má pohmožděná záda a poraněnou ruku, záchranářka má zlomenou záprstní kost. Přejeme jim oběma brzké zotavení a jim i lékařce, která pacienta při skoku pohotově zachytila a také si při tom poranila záda, chceme poděkovat a vyjádřit velký obdiv za odvedenou práci. DĚKUJEME, JSME NA VÁS PYŠNÍ!

Zdroj: ZZS JMK