Agresivita řidičů vůči složkám IZS dnes přerostla všechny meze

Agresivita řidičů vůči složkám IZS dnes přerostla všechny meze

Dne 19. listopadu před sedmou ráno zasahovali hasiči u dopravní nehody se zraněním za Zbirohem ve směru na obec Kařez. Mladá řidička ve vozidle Škoda Octavia jela ve směru od Zbiroha na Kařez a po projetí pravotočivé zatáčky nezvládla řízení. Auto se dostalo do smyku, sjelo mimo komunikaci do silničního příkopu, kde se po nárazu do travnatého břehu odhodilo zpět na komunikaci a po přetočení na střechu zůstalo uprostřed komunikace.

Řidička utrpěla zranění, pro která byl nutný transport do nemocnice. Vzhledem k charakteru nehody bylo místo obousměrně uzavřeno pro potřeby složek IZS. Jednotka hasičů provedla řádné označení této vzniklé situace v obou směrech v přehledných úsecích ve vzdálenosti 150 až 200 metrů světelnými výstražnými kužely. Směrem od obce Zbiroh byl umístěn uniformovaný hasič ve výstražné vestě s nápisem "Hasiči."

"Vzhledem k tomu, že místo události bylo obousměrně uzavřeno pro průjezd veškerých vozidel a vzhledem k tomu, že se vedle této komunikace nachází čerpací stanice, bylo rozhodnuto, že právě tato čerpací stanice bude využita jako tzv. "točna" pro vozidla, která dojedou k zátarasu mimořádné události, bude tak zajištěn plynulý provoz při otáčení všech vozidel a řidičům bude nabídnuta objízdná trasa.
     Bohužel několik řidičů tuto situaci absolutně odmítlo akceptovat a několikrát přímo ohrozilo na životě hasiče, který vykonával činnost řízení provozu na tomto místě. V několika případech musel náš člen doslova uskakovat na poslední chvíli před velice rychle rozjetými vozidly, která byla schopna vzhledem ke sněžení a teplotě kolem bodu mrazu zastavit mnohdy až za hranicí zátarasu,"
 popsal situaci na místě velitel družstva JSDH Zbiroh, Martin Jedlička.

Průměrně inteligentní člověk, v danou chvíli v pozici zasahujícího člena složky IZS, má za to, že vzdálenost 100 metrů je dostatečně dlouhá na to, aby řidič přijíždějícího vozidla racionálně zareagoval a dbal jeho pokynů vzhledem ke vzniklé situaci. Ačkoli u zátarasu stál gestikulující hasič u uniformě, výstražné vestě, zásahové přilbě a s blikajícími výstražnými kužely za sebou, stejně to někteří řidiči nerespektovali a za zátaras vjeli jako smyslů zbavení i přes jeho jasné upozornění, že místo je neprůjezdné. Řidiči pak následně ke svému překvapení narazili na zasahující složky IZS a zjistili, že si hasič na uzávěře nedělal legraci a místo je skutečně neprůjezdné.

"V jednom případě byli hasiči okamžitě nuceni ukončit prováděnou činnost a zajistit si svoje bezpečí opuštěním komunikace, protože i přes jasný zákaz vjezdu se k místu nehody řítil s vozem starší řidič, který odmítal místo nehody objet. Díky duchapřítomnosti a spojení našich členů přes radioprovoz se podařilo zamezit možným fatálním následkům vzniklé situace, daný řidič byl zastaven a velice důrazně upozorněn na vzniklou situaci, poučen o chování v takových situacích a byl vrácen na objízdnou trasu.
      Absolutně zbytečné pak bylo diskutování řidičů o vzniklé situaci a vymýšlení různých nesmyslných řešení, jak místem nehody projet.
     Arogance a agresivita řidičů, která se v některých případech vystupňovala do vysokých hodnot a byla doprovázená povykováním z vozidla na našeho příslušníka se slovy: "Co si to dovolujete? Já potřebuju projet. Nezajímá mě, že je místo neprůjezdné." Od této situace uplynulo již 12 hodin, avšak naši členové, kteří dnes u této události zasahovali, stále nemohou uvěřit tomu, že se mezi námi najdou tací, kterým je lhostejný osud druhých a záleží jim jen a pouze na nich,"
pokračoval Martin Jedlička.

Složky IZS neuzavírají místo události pro nic za nic. Pokud je místo události uzavřeno, stalo se tak z naprosto racionálního důvodu vzhledem ke vzniklé situaci, nejčastěji záchranné a vyprošťovací práce, vyšetřování dopravní nehody, likvidace jejích následků aj. Nerespektovanost, agresivita a neúcta některých řidičů vůči složkám IZS je do nebe volající a bohužel se podle hasičů stále stupňuje.
     Hasiči pevně doufají, že tento příspěvek se dostane k těm, kteří se dnes zachovali absolutně nepochopitelně a rádi by jim vzkázali: "Mějte na paměti, že i Vy možná budete někdy potřebovat pomoc složek IZS. Respektujte jejich pokyny a neztěžujte jejich práci, která je realizována za jediným cílem, a to pomoci druhým v nouzi."

Zdroj + foto: krimi-plzen.cz

• Jan Žoha Reagovat 22.11.2018
    Složky IZS nikdy nebudou mít v naší kotlině respekt. A není se čemu divit. Záchranka k Vám přijede na zavolání...stáčí do kouzelného sluchátka říci, že si poskoky v oranžovém prostě přejete, že nemáte odvoz a máte na to právo a do dvaceti minut tam pohrobky máte. Z policistů si můžete utahovat nebo je urážet třeba i půl hodiny, aniž by Vás jakkoli omezili. A pokud Vás už po 10. zákonné výzvě omezí, tak je to pan Policista, který ovšem bude mít co dočinění s GIBS, zkažené Vánoce a ojra dolů, bo se samozřejmě "omezený" cítil dotčen na svých právech. No...a do hasičů si můžete najíždět protože prostě asi máte právo se dostat do práce, abyste mohl platit IZS z daní...a nic se Vám nestane. Dojemná story popsaná výše je toho příkladem. A můžeme si za to sami. Jen by mě zajímalo, proč v takové situaci neřídili dopravu policisté, ale dobrovolní požárníci.
  • Martin Sikora Reagovat 26.11.2018
    Pane Žoha, souhlas s vámi.