Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

A ZZS – Nemůžeme dopustit, aby záchranáři v terénu propadli nejistotě

03.11.2011

A ZZS – Nemůžeme dopustit, aby záchranáři v terénu propadli nejistotě

Dítě zachráníme i proti vůli rodičů, řekli lékaři
Lékaři záchranných služeb na své valné hromadě rozhodli, že život dítěte je přednější než hrozba soudního postihu, proto budou zachraňovat děti i proti vůli rodičů.

Reagovali tak podle deníku Dnes na srpnový rozsudek trestající lékaře záchranky, který proti vůli matky odvezl dítě po domácím porodu do nemocnice, protože se bál o jeho život.

Zasahující lékař odůvodnil svůj postup tím, že dítě našel podchlazené a pupečník byl příliš dlouho spojený s placentou. „Rodiče po manželovi pouze chtěli, aby přestřihl pupeční šňůru, pak ať už se tam nemotá, že si chtějí vychutnat radostnou událost,“ řekla MfD lékařova manželka, nyní už vdova.

Potrestaný lékař totiž loni v červnu náhle zemřel na selhání srdce. Podle jeho kolegů k tomu přispěl i stres, kterému musel kvůli vyšetřování čelit.

Podle brněnského soudu však záchranáři svým postupem zasáhli do rodičovských a osobnostních práv matky a porušili i práva dítěte. Soud záchranné službě nařídil, že se musí matce omluvit, navíc jí má zaplatit stotisícové odškodné.

Lékaři považují rozsudek za nebezpečný precedens. Verdikt, který zatím není pravomocný, napadli. „Pobouřilo nás to. Nemůžeme dopustit, aby záchranáři v terénu propadli nejistotě, co je správně,“ argumentuje předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Zdroj: zdn.cz

Obdobný článek

Související články

Zlej doktor Záchranka a hodnej doktor Mlátička

Záchranka? Dobrý den, potřebuji ostříhat nehty…

Šestihodinový soud, který je těžké pochopit

Záchranáři kritizují rozsudek

20.8.2011 Za nechtěný převoz do nemocnice musí záchranka zaplatit

21.8.2011 Spravedlnost je bohužel slepá

24.8.2011 Když bude lékařům poroučet laik, vrátíme se do středověku

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.