Přihlášení
Zapomenuté heslo
Na 4. schůzi podvýboru pro zdravotnické záchranné služby jsme se zabývali mimo jiné odchodem zdravotnických pracovníků záchranek do důchodu. K tématu jsme pozvali ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR docenta Ladislava Duška, předsedkyni Odborového svazu ve zdravotnictví a sociální péči ČR Dagmar Žitníkovou a pozvání přijali také někteří ředitelé záchranek.
O co jde? Snažíme se najít cestu, jak pomoci pracovníkům záchranných zdravotnických služeb – tedy jak řidičům, tak záchranářům, sestrám i lékařům – kteří jsou neustále pod tlakem, stresem... Práce záchranářů je fyzicky i psychicky velmi náročná. Běžné jsou i výjezdy k opilcům, k požárům apod., kde hrozí různá nebezpečí.
Záchranné služby se potýkají s problémem stárnutí pracovníků, neatraktivitou oboru, vysokou náročností práce či třeba absencí benefitů běžných u jiných takto náročných povolání (např. nárok na lázeňskou nebo rehabilitační péči k upevnění tělesného a duševního zdraví). Obor tolik neláká nové mladé lidi. Průměrný věk je alarmující: Na záchranné službě běžně pracují lékaři nad 70 let. V Plzeňském kraji je dokonce 80-ti letý lékař! Stárnou také řidiči. A to oni nesou riziko případné nehody, když spěcháme za těmi, kdo nás potřebují.
Většina lidí na záchrance pracovat chce, dokud může a stačí na to fyzicky a psychicky. Nechtějí tak odcházet do důchodu dříve ani ti, co práci třeba fyzicky už nezvládají. A právě tito by měli mít možnost dřívějšího odchodu do důchodu bez krácení jeho výše.
Řešili se i výsluhy. Pracovníci záchranky pochopitelně usilují o stejné podmínky, jako mají v dalších složkách integrovaného záchranného systému. Jde například o jednorázové odchodné při odchodu pro úraz, výslužné po uplynutí určité odpracované doby, hrazené rekvalifikační kurzy při vynucené změně zaměstnání, při předčasném odchodu do důchodu nárok na vyrovnávací příplatek k nižšímu důchodu až do dosažení důchodového věku a podobně.
Zdroj + foto: Facebook MUDr. Milan Brázdil
Pro ty, kteří v minulosti nezachytili snahu zdravotníků ze záchranek dosáhnout na stejné či obdobné benefity, jaké mají příslušníci dalších dvou základních složek IZS (PČR a HZS) nabízím k přečtení aktualitu: Vydávat téměř zbytečné torzo za původní návrh na výsluhy je výsměch! Jednání o zařazení výsluhového příspěvku, odchodného, lázeňské péče apod., do tehdy prvního chystaného zákona o ZZS začala už v roce 2007. V roce 2008 dokonce byly tyto benefity zařazeny do návrhu zákona. Nakonec byl zákon ze sněmovny těsně před hlasováním stažen a z benefitů nezbylo nic. Další sněmovna po volbách schválila zákon o ZZS v nezměněné podobě. Jediné, co z něj bylo odstraněno, byla celá část osmá, které tyto nároky řešila. Poté v roce 2012 bylo do téhož už platného zákona o ZZS přidán bendit v podobě odchodného.
Sigmund
Copyright ©