Záchranka představila jedno z nejmodernějších operačních středisek IZS

19.08.2024

Záchranka představila jedno z nejmodernějších operačních středisek IZS

Text i foto z externího zdroje:

Přenášet EKG pacienta v reálném čase ke konzultaci sloužícímu lékaři na dispečinku, stejně tak z místa události přímo na dispečink posílat video i obrazový záznam, sdílení zdravotnické dokumentace se všemi krajskými nemocnicemi s budoucím možným přesahem za hranice Zlínského kraje. To jsou jen některé technologické vymoženosti, které nabízí nově vybudované operační středisko záchranky.

Navíc ZZS Zlínského kraje je první záchrankou v zemi s integrovanou IP telefonií. Velmi zjednodušeně se dá říct, že telefonní hovory nejsou přijímány přes standardní telefonní síť, ale pomocí datové sítě. Právě na tomto principu funguje celosvětová internetová síť. Kromě zpřehlednění zásahů se díky novému zdravotnickému operačnímu středisku výrazně zvyšuje komfort pro práci dispečerů a dispečerek.

Přenos hlasového signálu prostřednictvím počítačové sítě je dnes oblíbeným tématem, neboť využití internetu pro telefonní systém je lákavým řešením. „Naše záchranka je v tomto směru průkopníkem. Šli jsme do projektu, se kterým zatím jinde v republice nemají zkušenosti, ale věděli jsme, že to přinese další zefektivnění zdravotní péče v našem kraji. Jdeme aktivně vstříc novým technologiím, protože je to správná cesta, jak region posouvat a dál rozvíjet, což platí nejen pro oblast zdravotnictví,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Stavba nového operačního střediska přišla na víc než 43,8 mil. Kč, z toho přes 33,9 mil. Kč byla dotace z fondů EU, zbytek hradila organizace ze svého rozpočtu. Nejmodernější informační systémy a technologie stály téměř 80 mil. Kč, z toho 42,5 mil. Kč činí dotace z evropských fondů IROP, 36,7 mil. Kč zaplatí Zlínský kraj, zbytek záchranka.

Stávající zdravotnické operační středisko funguje od roku 2008. V současné době ale tyto prostory, zařízení a vybavení funkčně nevyhovují. „IT technika je na hranici technické a morální zastaralosti. Prostorové uspořádání jednotlivých dispečerských pracovišť neodpovídá potřebám operátorů, kteří zde pracují ve 12tihodinových směnách. Jak ukazují statistiky, musíme počítat také s navyšováním tísňových volání na linku 155. Všechny tyto faktory vedou jednoznačně k tomu, že jediným možným a nejlepším řešením bylo vybudování nového ZOS. A když už nového, tak s nejmodernějším vybavením i technologiemi,“ řekl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

„Kromě už výše zmíněných záležitostí je možné zmínit například i to, že nově bude možné elektronicky podepisovat zdravotnickou dokumentaci pacienta a data přenášet do nemocnic. V rámci elektronizace zdravotnictví budeme dokumentaci pacientů ukládat v elektronické podobě do dlouhodobého elektronického archivu společně s ostatními zdravotnickými zařízeními Zlínského kraje,“ doplnil Zdeněk Lorenc, vedoucí oddělení informatiky ZZS Zlínského kraje. Nové technologie navíc umožní rychlejší komunikaci mezi posádkami a dispečinkem, leteckou záchrannou službou, horskou službou. To vše je v souladu s náročnými kyberbezpečnostmi kritérii, kdy souběžně s novým ZOS záchranka realizuje projekt kyberbezpečnosti ZZS Zlínského kraje.

Nové operační středisko vyrostlo jako nadstavba nad východním křídlem zlínské výjezdové základny na Peroutkově nábřeží. Počet dispečerských pracovišť v sále se zvýšil o dvě místa, celkově jich je osm. „Díky novým polohovacím stolům, které jsou navíc podstatně větší než ty stávající, se výrazně zlepšil komfort dispečerů. Vzniklo i nové oddělené testovací a simulační pracoviště, kde bude moci pracovat IT technik nebo se tam uskuteční zaškolování nových pracovníků či stážistů na ZOS. Tím se výrazně sníží hlučnost na dispečinku. Denní místnost zase nabídne zázemí pro personál dispečinku třeba na přípravu jídla. Relaxační část bude sloužit k regeneraci operátorů po náročných a mnohdy traumatizujících hovorech, které na linku 155 přijímají,“ přiblížil vedoucí operátor zdravotnického operačního střediska Libor Zajonc.

Nedílnou součástí nového ZOS je také oddělené pracoviště vedoucího lékaře i místnost pro ostatní lékaře sloužící na operačním středisku. V případě řešení mimořádných a krizových situací nechybí ani prostory pro činnost krizového štábu v těsném sousedství dispečerského sálu. Samozřejmostí jsou nové šatny a sociální zařízení.

V současné době na novém operačním středisku probíhá zkušební testovací provoz, v rámci kterého se detailně prověřují všechny funkcionality a technologie nového informačního systému a jejich vzájemná kompatibilita. Operátorky se seznamují s novou technikou a technologií a následně bude probíhat jejich zaškolení a výcvik. Ostrý provoz chceme zahájit během podzimních měsíců.

Zdroj + fotogalerie: zzszlin.cz