Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Usnesení z XVIII. Sněmu KZ ZZS ČR - souhrn ze XIII. Odborné konference

05.04.2025

Usnesení z XVIII. Sněmu KZ ZZS ČR - souhrn ze XIII. Odborné konference

 

 

 

USNESENÍ XVIII. SNĚMU

KZ ZZS ČR

 

 

 

 

 

Konference k 20. výroční Komory záchranářů, aneb dva dny odborné inspirace, spolupráce a výhledu do budoucnosti

 

V březnu 2025 se uskutečnila 20. výroční konference Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb ČR, která se nesla v duchu reflexe uplynulých dvou dekád a zároveň hleděla směrem k výzvám budoucnosti. Dvoudenní odborný program nabídl 35 prezentací, více než 550 minut odborného obsahu a také příležitost k neformálnímu setkání a sdílení zkušeností mezi profesionály z celé republiky i zahraničí.

 

registrace: Jakub Reček, Radomír Vlk, Simona Večerková

 

Den první: Ohlédnutí, současnost i výzvy budoucnosti

Konferenci slavnostně zahájil prezident Komory PhDr. Mgr. Bc. Vladimíra Husárka, MBA, LL.M. který přivítal účastníky a připomněl důležitost 20 let činnosti Komory záchranářů v kontextu vývoje zdravotnického záchranářství v České republice.

prezident Vladimír Husárek a viceprezident Vladimír Jarušek

 

Za Ministerstvo zdravotnictví ČR vystoupila Mgr. Alice Strnadová, MBA, která avizovala chystané změny v oblasti zdravotnického záchranářství a vyzvala k jednotné spolupráci. Následovala zdravice PhDr. Jany Nekudové k vývoji postgraduálnímu vzdělávání a vystoupení PhDr. Davida Peřana, Ph.D., FERC za Společnost urgentní medicíny sekce NLZP, který podpořil propojení mezi MZ, profesními organizacemi a Komorou záchranářů.

Již v úvodní část jasně ukázala, že profese zdravotnického záchranáře je dnes plnohodnotným a samostatným pilířem českého zdravotnictví – a že je potřeba dál ji kultivovat, sjednocovat a rozvíjet.

David Peřan, Alice Strnadová, Vladimír Husárek, Jana Nekudová

 

Blok I.: Historie, současnost a budoucnost ZZS

Pod vedením PhDr. Davida Peřana, Ph.D., FERC a PhDr. Mgr. Vladimíra Husárka, MBA, LL.M. jsme se vrátili k základům – ale s pohledem vpřed.

  • Bc. Drahomír Sigmund, MBA, první prezident Komory záchranářů (KZ), otevřel odborný blok pohledem na samotné kořeny, tedy vznik Komory záchranářů ZZS ČR, postupné ukotvení organizace na poli PNP a poukázal na zásadní milníky a úspěchy, kterých KZ ZZS ČR dosáhla, včetně Čestného uznání z rukou prezidenta ČR za výjimečný přínos pro záchranářství.
  • Mgr. Vladimír Jarušek, MBA shrnul 33 let legislativních proměn záchranářské profese, zatímco PhDr. David Peřan, Ph.D., FERC se zaměřil na demografické trendy a jejich dopady.
  • Následovaly příspěvky kolegů Ing. Bc. Davida Machálka a Mgr. Patrika Brny, kteří otevřeli diskusi nad diverzitou mezi krajskými ZZS a systémovými výzvami i v rámci mezinárodní úrovně.

Drahomír Sigmund

 

Blok II: Kontroverze v přednemocniční péči

Druhý blok přinesl formát ProCon, kde se střetávaly vědecké poznatky, aktuální data a nezbytné otázky. Pod vedením Bc. Jakuba Dědka, DiS. a Mgr. Patrika Brny jsme se ponořili do přednemocniční péče.

Témata zahrnovala:

  • Krční límec – pro a proti (Bc. Zdeněk Břečka, DiS., Bc. Dita Pláničková, DiS.),
  • Tranexamová kyselina – pro a proti (Bc. Jakub Dědek, DiS.),
  • Zajištěný pacient – pro a proti (Mgr. Patrik Brna),
  • Ponechávání pacientů na místě – pro a proti (Bc. Adam Smrtník, DiS.),
  • eCPR z pohledu cílového pracoviště (Mgr. Klára Michálková),
  • Vstup do nebezpečné zóny (PhDr. Vladimír Husárek, MBA, LL.M., Bc. Rudolf Kotek, DiS.).

ProCon blok byl vrcholem dopoledne. Připomněl, že v záchranářství neexistují jednoznačné odpovědi – jen kvalitní rozhodnutí podložené znalostí, zkušeností a kontextem.

kolegové ze Slovenska

 

Blok III: Sekce studentských prací oboru zdravotnického záchranářství

Třetí blok přinesl představení studentských a výzkumných projektů se závěrečným hodnocením odborné komise. Vybrané akademické výstupy:

  • Bc. Hana Kaňová: - Uplatnění zdravotnického záchranáře specialisty pro urgentní medicínu,
  • Mgr. Bc. Jana Svačinová, Ph.D.: Kritéria pro transport pacienta s mimonemocniční zástavou oběhu k eCPR,
  • Lukáš Bušek, MBA: Risk assessment v prostředí ZZS,
  • Bc. Radka Marková: Žena jako řidička ZZS,
  • Bc. Tereza Kuklová: Zprůchodnění dýchacích cest prováděné laickými zachránci,
  • Bc. Markéta Placerová: Specifika péče o paliativní nemocné v PNP z pohledu zdravotnických záchranářů.

Výzkumy byly praktické, silně ukotvené v realitě současnosti a odvážné v tématech.

Lukáš Bušek, Radka Marková, Hana Kaňová, Jana Svačinová, Markéta Placerová, Tereza Kuklová

 

Blok IV.: Různé role zdravotnických záchranářů

Pod vedením Mgr. Ing. Simony Večerkové, DiS. a Mgr. Miloše Kukačky, DiS. MHA

  • Uvedla jej Mgr. Ing. Simona Večerková, DiS., se sdělením, které představilo zdravotnického záchranáře/ku jako koordinátora/ku paliativní a návazné péče a zároveň zdůraznila skutečnost, že záchranáři často přicházejí k pacientům na konci života.

Následovaly příspěvky:

  • Bc. Táňa Tatranská – pojmenovala různá úskalí repatriací pacientů,
  • Bc. Jakub Dědek, DiS. – ve své přednášce okomentoval efektivní třídění pacientů na urgentním příjmu,
  • Bc. Dušan Sopoliga – otevřel zajímavou oblast moderních trendů v odborných podcastech.

 

  • Přednáškový den uzavřel PhDr. David Peřan, Ph.D., FERC s výzvou k větší výzkumné a publikační aktivitě záchranářů.

 

Po skončení odborných sdělení předsednictvo komory na pódium pozvalo tři zakladatele Komory záchranářů zdravotnických služeb České republiky, Bc. Drahomíra Sigmunda, MBA, PhDr. Radka Bendu a Petra Tomáše a předali jim z rukou současného prezidenta, viceprezidenta a členů vedení pamětní dárek v podobě poděkování za založení organizace a práci pro organizaci.

Radek Benda 0003, Drahomír Sigmund 0002, Petr Tomáš 0001

 

Po tomto slavnostním aktu v sále zůstali členové KZ ZZS ČR, kteří se účastnili XVIII. Sněmu KZ ZZS ČR. Sněm byl pod vedením prezidenta PhDr. Mgr. Bc. Vladimíra Husárka, MBA, LL.M. veden předsednictvem komory. Jednání probíhalo podle delegáty schváleného programu. Program kromě běžné agendy obsahoval i volbu nového předsedy a členů Revizní a kontrolní komise (RKK). Na závěr přijali delegáti Usnesení ze XVIII. Sněmu KZ ZZS ČR.

 

Od 20,00 hodin proběhl společenský večer, který byl vyvrcholením oslav 20. výročí založení KZ ZZS ČR. K tanci a poslechu celý večer hrála hudební kapela ze ZZS Libereckého kraje, která jen podtrhla kontext celé akce, že tato konference patřila nám záchranářům, byla o nás záchranářích a udělali jsme si ji sami pro sebe, pro kolegy záchranáře ze všech pracovišť a řidiče sanitních vozidel ze ZZS.

 

Den druhý: Operační řízení, technologie a vzdělávání

 

Druhý den otevřel V. blok konference věnovaný spolupráci výjezdových skupin a zdravotnických operačních středisek. Pod předsednictvím PhDr. Mgr. et Mgr. Antonína Pojety, DBA, LL.M. a Mgr. Vlasty Vařekové vystoupili:

 

  • PhDr. Mgr. et Mgr. Antonín Pojeta, DBA, LL.M. a Zdeněk Hošák – pojmenovali a v různých sděleních představili využití technologií a AI v řízení ZOS,
  • MUDr. Bc. Barbora Truksová Zuchová – nám nabídla pohled do záklisí krizového řízení ZOS a zároveň v další přednášce nastolila otázku, zda „je reálné mít jednotné klasifikace?“
  • Markéta Placerová, David Mařík, Roman Klabouch – nám přednesli zkušenosti se studenty a ZOS

Tento blok nám nastínil a ukázal, že zdravotnické operační středisko je mozkem celého systému. Zároveň také to, že zapojení technologií a „mladé krve“ může být výhrou.

 

Závěrečný blok VI.: Vzdělávání zdravotnických záchranářů

Poslední blok pod vedením Mgr. Evy Pfefferové a Mgr. Vladimíra Jaruška, MBA byl věnován pregraduálnímu a postgraduálnímu vzdělávání. S tématy:

  • Přehled kurzů pro záchranáře nám představil Bc. Dominik Sabov,
  • Didaktické přístupy ve výuce zdravotnických záchranářů se ve svém sdělení věnovala Mgr. Eva Pfefferová a také Mgr. Jindra Holeková, DiS.,
  • Otázkou zotavovací polohy v kontextu studie s 500 účastníky okomentoval PhDr. Mgr. Pavel Böhm, Ph.D., MSc., MBA
  • A v závěru se věnoval novinkám v postgraduálním vzdělávání a specializacích Mgr. Vladimír Jarušek, MBA.

 

Na úplný závěr vystoupil prezident Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb ČR PhDr. Mgr. Vladimír Husárek, MBA, LL.M., poděkoval účastníkům, přednášejícím i partnerům, a shrnul:

Dva dny, 35 přednášek, 550 minut odborného programu, a k tomu večer plný neformálních setkání, který se protáhl až do ranních hodin.“

 

Děkujeme všem za účast, sdílení odborných poznatků i přátelskou atmosféru.

Těšíme se na setkání při dalších ročnících!

Zvláštní poděkování patří PhDr. Radkovi Bendovi

za autorství loga k 20. výročí KZ ZZS ČR

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.