Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Pořád stejná mediální písnička o RLP, jen každý měsíc z jiného kraje

09.09.2013

Pořád stejná mediální písnička o RLP, jen každý měsíc z jiného kraje

Lékař má zachraňovat životy.
A ne rozvážet sanitkou léky




Ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda navrhuje snížit počet lékařských posádek. Tvrdí, že u řady výjezdů je lékař zbytečný. Svůj názor vysvětluje v rozhovoru s deníkem MfD.


- Navrhujete snížit počet lékařských posádek. Tvrdíte, že u řady výjezdů je lékař zbytečný. Platilo to i o vaší dnešní službě?

Měl jsem výjezd v jedenáct, po půlnoci, ve dvě a před šestou. Jednu pacientku jsem s podezřením na otřes mozku převezl do nemocnice, ale ostatní nechal doma. Už nejezdíme jen k resuscitacím, sraženým dětem, ale i k babičkám, kterým se zhorší cukrovka. Celorepublikově platí, že u dvou třetin výjezdů lékař nemusí vůbec být.

- Jenže v tom vidím úskalí nelékařských posádek. Vy můžete babičku s cukrovkou nechat doma. Záchranář si to na zodpovědnost nevezme a poveze ji do nemocnice.

Záchranka je podle zákona zřízena od toho, abych - když to odcituji -poskytovala přednemocniční neodkladnou péči osobám se závažným postižením zdraví a v přímém ohrožení života. Jak se destruuje zdravotnický systém, ubývají nemocnice, mizí pohotovosti a mnozí praktici přizpůsobují ordinační doby spíše sobě než pacientům, tak nám přibývá výjezdů. Ještě v roce 2010 to bylo 35 tisíc výjezdů, letos to bude o deset tisíc víc. A pacientů, u nichž stačí záchranář, přibývá. Není pravda, že musí vždy pacienta odvézt do nemocnice. Může jej nechat doma, případně se o tom telefonicky poradit s lékařem. Ale hlavní je, že lékaře potřebuju v sanitkách na záchranu životů, a ne, aby objížděli s léky chronicky nemocné.

- Vraťme se k tomu co a proč chystáte. Opravdu nejde v kraji udržet 14 lékařských posádek?

Budu rád, když mi někdo poradí, jak to udělat. Celý systém nepřetržité služby čtrnácti lékařů v kraji byl postaven na velkém množství přesčasových hodin, které tu odpracovali kmenoví i externí lékaři. Bylo to přes tisíc hodin ročně. Na konci roku končí pětiletá výjimka Evropské unie na přesčasovou práci pro zdravotníky. Lékaři mohou mít maximálně 416 hodin přesčasů. Kdyby tu byli další lékaři ochotni sloužit, vezmu je. Ale všechny záchranky je hledají. Marně. Kraji jsem proto navrhl možná řešení.

- Údajně chce omezit počet lékařských posádek o tři až čtyři. Je to pravda? A kterých měst se to bude týkat?

Tento počet mohu potvrdit, ale nechci mluvit o žádných lokalitách. Redukci navrhuji na základě analýz počtu výjezdů, počtu přesčasových hodin, závažnosti případů i rizik dané lokality. Dám příklad - v Červené Vodě vznikly obrovské areály a od poloviny prosince do března se tam stěhují lidé z měst. V Červené Vodě musíme zůstat. Ale jsou lokality, které bez problémů zvládne zajistit i záchranář.

- Lidé se mohou bát, že až půjde o život, nedostanou nejlepší péči.

Nesmí si myslet, že rozhoduje to, v jakém obsazení k nim přijede pomoc. Pokud jde o zajištění základních životních funkcí, tvrdím, že profesionální záchranář si často počíná lépe než lékař, který sem přijde sloužit dvakrát do měsíce. Stále zvyšujeme počet posádek. Pokud se stane nehoda, posíláme vrtulník a všichni se slétneme ze všech stran bez ohledu, kdo je lékař či záchranář. To je to, co pacienty vytáhne ze spárů smrti. A ne to, zda tam vyleze posádka dvojčlenná či trojčlenná.


David Půlpán, Mladá fronta DNES


Zdroj: tribune.cz


P. S. Pod článkem jsem zaznamenal jeden velmi zajímavý názor, který cituje stanovisko Vědecké rady České lékařské komory, cituji:

„Změna modelu a rozsahu služeb ZZS v některých okresech ČR

Vědecká rada ČLK se seznámila se změnami v zajišťování zdravotnické záchranné služby v okrese Hodonín. Po posouzení aktuální situace v zajištění zdravotnické záchranné služby v tomto okrese Vědecká rada ČLK konstatuje, že podle jejího odborného názoru je zde porušován zákon o ZZS a s ním související právní předpisy. Vědecká rada ČLK zdůrazňuje, že zákon nepřipouští za běžných okolností žádnou výjimku z pravidla, že lékař musí být dostupný 24 hodin denně na celém území ČR do 20ti minut na místě zásahu.“


Zákon o ZZS v odst. 2 § 5 ale jasně uvádí, že je potřeba dodržet, aby do 20ti minut byla v dosahu výjezdová základna. Proto výklad VR ČLK (pokud je skutečný) považuji za velmi odvážný.



Sigmund


Související články

11. 9. 2013 Chybí lékaři a bude hůř. V lednu omezí přesčasy

Záchranářům chybějí lékaři. Posádky budou jezdit bez nich

Každý měsíc končí někde v ČR posádka RLP. A dle všeho bude hůř!


Komentáře k článku
  • David Machálek Reagovat 09.09.2013
    Proč by neměli?! (Nechat po konzultaci, nebo v dalších zákonných případech pac doma?!):-)
    • Drahomír Sigmund Reagovat 10.09.2013
      Davide, já spíš čekám nějakou reakci záchranářů ze ZZS Pak. Jestli skutečně nechávají, jak často, v jakých případech apod.
      • David Machálek Reagovat 10.09.2013
        :-)
        Určitě by to bylo i zajímavé srovnání mezikrajově. Protože i když zákon platí všude stejně, "zvykové právo" funguje v každém kraji trochu jinak.
        Ale pardubičtí by to mohli načnout! :-)

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.