Od roku 2028 bude v Olomouci a Jihlavě nepřetržitý provoz LZS, PČR zajistí ještě Brno a Ostravu a nově bude LZS v Karlových Varech

03.08.2024

Od roku 2028 by se měla do provozu letecké záchranné služby (LZS) víc zapojit policie, létat bude v Praze, Brně a Ostravě. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Nová základna vznikne v Karlovarském kraji, celkem jich tak bude 11. Dosud ministerstvo vnitra zajišťovalo provoz základny v Praze, v Plzni létala armáda a soukromé firmy vybrané ve veřejné zakázce v osmi zbývajících.

„Vláda se shodla, že podporuje variantu s větší mírou zapojení Policie ČR, kdy se do budoucna tak předpokládá její větší zapojení v Praze, Brně a Ostravě,“ řekl Jakob. Vznik jedenácté základny pro pokrytí Karlovarského kraje také podle něj zajistí, že se nebude muset žádná základna stěhovat. Dříve se spekulovalo o tom, že by se vrtulník do Karlových Varů přesunul z Plzně, kde využívá letiště v Líních, kde měla stát továrna gigafactory na baterie do elektromobilů.

„Dojde také k rozšíření nepřetržitého provozu u dvou stanovišť, a to v Jihlavě a Olomouci, a nyní bude šest stanovišť pro speciální záchranné činnosti,“ doplnil mluvčí. Vláda podle něj také souhlasila s tím, že do provozu na stanovištích Praha, Plzeň a Karlovy Vary budou zapojené vojenské zdravotnické posádky, tedy záchranář a lékař armády.

V řádu měsíců ministerstvo podle Jakoba musí vypsat veřejnou zakázku a připravit podrobný časový harmonogram. Současná smlouva na provoz LZS platí do konce roku 2028, náklady jsou 2,8 miliardy korun.

Ministerstvo zdravotnictví na jednání vlády minulý týden předkládalo několik variant, jak v provozu LZS pokračovat. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) při příchodu na jednání označil dřívější snahu systém centralizovat pod státní podnik, který připravovala vláda Andreje Babiše (ANO), za fiasko. Česko podle něj jde cestou obvyklou v Evropě, kdy provoz letecké záchranné služby nezajišťuje armáda, ale soukromníci se specializovanými vrtulníky. Vláda ale nakonec rozhodla o posílení podílu regionů, kde se o LZS stará některé z ministerstev.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví připadá v Česku na jedno stanoviště letecké záchranné služby 1 087 000 obyvatel. Na Slovensku je to pak 778 000 lidí, v Rakousku 536 000 a například v Polsku 1 720 000. Záchranářský vrtulník vzlétá k pacientovi asi ve třech procentech nejzávažnějších případů.

-čtk-