Přihlášení
Zapomenuté heslo
Práce záchranářů by si měla společnost vážit a ne jí být šokována
Během posledních dnů se rozpoutala velmi intenzivní diskuze a mediální humbuk kolem letitého problému, kterým je předávání pacientů do zdravotnických zařízení, které se zejména v Praze v některých případech dostalo až na hranici ohrožení života a zdraví pacientů a blokaci posádek ZZS poskytujících PNP na území hlavního města Prahy.
Nyní to začalo článkem z 25. června tohoto roku, kdy během jedné noci měly posádky ZZS v Praze problém předat tři pacienty s CMP a jednoho mladého pacienta s kardiálním problémem vozili záchranáři déle, než dvě hodiny. Nemocnice se proti tvrzení ZZS ohradily, pan ministr slíbil, že jmenuje komisi, která to vyšetří, pak nemocnice napadly ZZS, primátor Prahy se ZZS zastal a zatím tato mediální přestřelka v tuto chvíli skončila včera 30. 6. 2014, kdy ZZS opět vozila pacienta po Praze více jak dvě hodiny (v odkazu naleznete i další odkazy na články spojené s touto kauzou).
Největším paradoxem na celé věci je, že jen jeden den před novou eskalací problému ředitel ZZS HMP MUDr. Zdeněk Schwarz posledním případu z letošního února se situace s předáváním pacientů výrazně zlepšila. Tato skutečnost dle mého soudu zcela bezpečně vyvrací nesmyslný argument „potrefených hus“, že humbuk kolem předávání dělá ředitel ZZS HMP kvůli politickým ambicím v nadcházejících senátních volbách, jak je ze strany některých ředitelů pražských nemocnic vykládáno. Jak celá kauza dopadne, můžeme společně v médiích dále sledovat.
Přidáno 2. 7. 2014 Ministerská komise: U předávání pacientů pražské záchranky nikdo nechyboval
Procitnutí pana ministra – je šokován!?!?!?
Já se ale v tomto článku chci zabývat spíše neznalostí odpovědných, jak funguje PNP a systém ZZS v ČR. Trvalým opomíjením práce NLZP v systému PNP na ZZS. Začnu tím, že pan ministr se ve svém prohlášení podivil, že cituji:
„Chtěl bych také vyzvat
Zdravotnickou záchrannou službu hlavního města Prahy,
aby řešila personální obsazení – má totiž
ve svém stavu pouze šest lékařů, v posádkách jsou v drtivé většině
střední zdravotničtí pracovníci, což je šokující,“ uvedl ministr.
Zaprvé ZZS HMP má ve svých řadách 60 lékařů (přepočtených úvazků 42) a z toho 6 na směně. Zadruhé nejen ZZS HMP, ale všechny ZZS v ČR mají v posádkách v drtivé většině nelékařské zdravotnické pracovníky (NLZP). Jsou to totiž dlouhodobě právě NLZP na kterých už několik let, ať se to někomu líbí nebo ne, systém poskytování PNP v ČR stojí.
Je opravdu veliká škoda, že pan ministr Svatopluk Němeček nevyužil našeho pozvání na letošní 6. odbornou konferenci KZ ZZS ČR, která se hledáním problémů ZZS v ČR a hledáním východisek zabývala. MZ ČR nevyslalo ani jiného zástupce ministerstva, který by poté pana ministra o problémech ZZS, problémech NLZP a fungování PNP v ČR po svém návratu spravil. Když nic jiného, tak by se alespoň dozvěděl, že ZZS v ČR je ze dvou třetin postavena na posádkách RZP bez lékaře (Praha dokonce ze 4/5), jaké mají NLZP na ZZS kvalifikace a jaké mají kompetence a odpovědnosti. Také by se dozvěděl, proč je nezbytné společně hledat finanční prostředky na specializace záchranářů a sester ze ZZS v oboru Urgentní medicína.
Že se nejedná jen o neznalost systému PNP a ZZS, ale flagrantní neznalost problematiky získání kvalifikací a výkonu profesí nelékařského zdravotnického personálu obecně pan ministr ukázal tím, že nelékaře označil hodně postaru termínem střední zdravotnický personál SZP, který se drahně let pro svou dnešní nepoužitelnost nepoužívá a byl nahrazen. Prostě pane ministře, nejen zdravotničtí záchranáři a všeobecné sestry u ZZS, ale i ostatní nelékaři už dávno nejsou SZP! Je to dáno i tím, že kvalifikace mnoha nelékařských profesí se dnes získávají vysokoškolským studiem. Samozřejmě, že to není jen problém tohoto ministra. Neznalost problematiky NLZP byla vlastní většině ministrů, jak vidno Česká lékařská komora si s tím také hlavu nedělá. Pro většinu lékařů jsme prostě stále jen středňáci!!! Jen jakési podržtašky a donesdrátové.
Lékařů na ZZS stále ubývá
Problematikou snižování stavu lékařů jsme se pravidelně zabývali v aktualitě poukázal na fakt, že budoucností ZZS v ČR je kvalitní záchranář. I na letošní konferenci jsme vyzývali odpovědné, aby nám pomohli při alokaci prostředků pro studium specializace v oboru Urgentní medicína.
Snažíme se od února letošního roku domluvit k této problematice schůzku na MZ ČR. Přímým dopisem jsme v této problematice oslovili pana ministra. Ten agendu předal na svého náměstka profesora Vymazala. I přes urgence z naší strany se zatím termín schůzky sjednat nepodařilo. Zatím jsme o tom jen letmo 9. 5. 2014 jednali s předsedou AZZS ČR MUDr. Markem Slabým. O této schůzce jsem okrajově informoval v aktualitě ze dne 18. 5. 2014.
NLZP na ZZS – nedocenění dělníci PNP
Jak píši už výše. Každoročně více jak dvě třetiny (cca 650.000) výjezdů ZZS v ČR (vloni celkem 945.348 výjezdů) obslouží posádky RZP bez lékaře. Samozřejmě v těch lékařských jsou NLZP také, podílí se tedy na všech výjezdech ZZS. Na rozdíl od lékařů, jejichž výkon práce na ZZS spočívá skutečně v drtivé většině jen při výjezdové činnosti, které mají proti NLZP jen třetinu, musí NLZP dále mezi výjezdovou činností na základnách plnit harmonogramy a dělat spoustu další práce a povinností, bez kterých by prostě výjezd po všech stránkách připravených vozidel, materiálu a léčiv nebyl možný.
V titulku píši – nedocenění dělníci PNP – a nemám tím v tuto chvíli na mysli nedocenění finanční. Tím nechci říci, že finanční ohodnocení je naprosto adekvátní. Mám ale na mysli zejména nedocenění společenské, nedocenění ze strany jak odborné, tak i laické veřejnosti. Prostě, čím více NLZP na ZZS dělají, tím měně se o tom mluví nebo možná spíše se o tom tím více mlčí. Je to dokonce utajeno tak dobře, že to neví ani sám ministr, kterému jsem tyto informace osobně 5. 2. 2014 donesl na MZ ČR.
Samostatnou kapitolou jsou zdravotničtí záchranáři, ze kterých se stává, čí spíše možná už stala, jak se tak nějak slušněji říká „holka pro všechno“. Ubývají nám v systému lékaři a máme jich málo? Posíláme na dříve indikačně výhradně lékařské výjezdy zdravotnické záchranáře. A záchranář? Musí si nějak poradit. Ubývají nám na trhu práce kvalifikovaní řidiči vozidel ZZS, nebo už je v systému někde nechceme? Nevadí! Vezmeme na jejich místa zdravotnické záchranáře, kteří nezískali pro veliký přetlak práci v oboru. Jinými slovy, zdravotničtí záchranáři mnohdy suplují lékaře (nezaměňovat prosím za výraz nahrazují), můžeme je použít a používáme je na pozicích řidičů vozidel ZZS, obsazujeme jimi místa operátorů ZOS a samozřejmě pak ještě dělají ve výjezdové činnosti a mimo ní to, nač byli původně školeni, tedy zdravotnické záchranáře.
Jeden kolega na poslední odborné konferenci položil v diskusi řečnickou otázku: „Obešel by se v ČR systém PNP bez zdravotnického záchranáře?“ Odpovězte si sami.
Já za sebe mohu říci,
že by mě jako prezidenta KZ ZZS ČR zatím plně uspokojilo,
kdyby ministra zdravotnictví naše práce nešokovala a
kdyby ji naopak dokázal odborně i lidsky ocenit.
Sigmund
P. S. připravil jsem pro vás na prázdniny novou anketu, ve které se můžete vyjádřit, zdali jsou NLZP na ZZS dostatečně doceněni.
Copyright ©