Jste na mém pozemku. Muž autem zablokoval sanitku, záchranáři bojovali o život jeho sousedky

29.08.2024

Text z externího zdroje:

Otřesný případ lidské zlomyslnosti zaznamenali v minulých dnech zdravotničtí záchranáři v obci Hvozdná na Zlínsku. Zatímco v rodinném domku bojovali o život seniorky, její soused jim autem na příjezdové komunikaci zablokoval sanitku. Tvrdil, že je na jeho pozemku. Zdravotničtí záchranáři o tom informovali na sociální síti.

„Naše posádka nedávno vyjížděla na Hvozdnou k záchraně seniorky v závažném zdravotním stavu. Ženě selhávalo srdce. V okamžiku, kdy záchranáři doslova bojovali o její život uvnitř domku, došlo k zablokování sanitky majitelem příjezdové cesty,“ napsali záchranáři na Facebooku.

Ztratili pět minut

Řidič sanitky se k pacientce nemohl dostat s nosítky. Muž trval na tom, že jde o jeho pozemek a záchranáři tam nemají co stát. Touto hádkou a zablokováním sanitky ovšem způsobil to, že posádka ztratila zhruba pět minut, kdy už mohla být s pacientkou na cestě do nemocnice.

Jak Novinkám ve čtvrtek sdělila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Gabriela Netopilová Sluštíková, policii záchranáři nekontaktovali. „Rozhodli jsme se nicméně případ zveřejnit, aby se lidé, kteří mají k takovému jednání sklony, chytili takzvaně za nos,“ uvedla mluvčí.

„Mrzí nás, že k takovým situacím vůbec dochází. Vždyť nikdo z nás nikdy neví, kdy bude potřebovat pomoc od jakékoliv složky integrovaného záchranného systému. Věříme ale, že většina lidí je stále k sobě ohleduplná a při záchraně lidského života chápe mimořádnost situace,“ dodala Netopilová Sluštíková.

Upozornila přitom, že na podobné situace pamatuje Zákon o zdravotnické záchranné službě č. 374/2011 Sb., konkrétně § 18. odst. 1., který říká: „Členové výjezdových skupin jsou oprávněni vstupovat za účelem poskytnutí přednemocniční neodkladné péče do cizích objektů, obydlí a na cizí pozemky, pokud se tam podle dostupných informací nachází osoba, které má být přednemocniční neodkladná péče poskytnuta.“

Zdroj: novinky.cz