Jihočeská ZZS cvičila práce ve výškách a Moravskoslezská LZS podvěsy
07.11.2012
Instruktážně metodické zaměstnání
„ Věž 2012“
Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje pořádala 1. 11. 2012 v Českých Budějovicích pro složky Integrovaného záchranného systému Instruktážně metodické zaměstnání „Věž 2012“. Specialisté pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou nacvičovali práci a záchranu na dominantě města - Černé věži. Podobné cvičení proběhlo naposledy v letech 2008 a 2010.
Hlavním cílem tohoto cvičení bylo ověření postupů složek IZS při záchraně osob z dominanty Českých Budějovic.
Za vydatné podpory nájemce věže p. Vančury si záchranáři vyzkoušeli speciální záchranné techniky z ochozu věže. Byla vybudována tři pracoviště, na kterých se nacvičovala evakuace ležícího pacienta v transportním vaku, rychlá evakuace návštěvníků pomocí lanovky a záchrana lezce odříznutím z lana. Původně plánovaná záchrana pomocí výsuvného žebříku HZS JčK se, vzhledem k silnému nárazovému větru, neuskutečnila. V průběhu celého výcviku zajišťovala bezpečný prostor pod věží hlídka Městské policie ČB.
Výcviku se zúčastnily na čtyři desítky specialistů Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby a Letecké záchranné služby Jihočeského kraje, Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, Horské služby Šumava a zástupců firem zabývajících se výrobou a distribucí záchranářského vybavení pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou (Lanex,Vertical-Petzl,Siging Rock).
Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje
Boženy Němcové 1931/6
370 01 České Budějovice
mobil : +420 604 636 491
e-mail: kafkovap@zzsjck.cz
web : www.zzsjck.cz
Letečtí záchranáři cvičili v Ostravě
Letečtí záchranáři Územního střediska záchranné služby MS kraje absolvovali ve středu 24. 10. 2012 další ze svých pravidelných cvičení. Metodické zaměstnání se konalo ve spolupráci s instruktory Horské služby Jeseníky a Beskydy.
Cvičení probíhalo v areálu vypuštěného koupaliště ve Vřesině. Toto místo je ideální pro nácvik práce leteckých záchranářů, a to zejména z důvodu dostatečného prostoru pro pohyb vrtulníku. Vyvýšené plošiny, které v letní sezoně slouží jako odpočívadla, imitují reálné přírodní podmínky při vysazování lékaře k pacientovi na malém prostoru. Letecká záchranná služba také vyzkoušela nový transportní prostředek určený pro podvěs pod vrtulník, tzv. evakuační vak, v němž je pacient při transportu pevně fixován, ale který se zároveň při přesunu bez pacienta dá sbalit do menších rozměrů, a tak jednoduše přesunovat.
Specialisté LZS Ostrava cvičili především techniku práce v podvěsu a vyzvedávání pacienta ve složitém terénu. Jde o náročnou činnost, která navíc v reálné praxi probíhá zpravidla v obtížných horských podmínkách, či ve špatně přístupném terénu, např. zalesněném nebo zasněženém. Pravidelná cvičení jsou proto pro letecké záchranáře naprosto nezbytná. Skutečný zásah totiž musí proběhnout zcela profesionálně, rychle a zároveň bezpečně pro zachraňovaného pacienta.
LZS Ostrava v letošním roce již několikrát zasahovala v hůře přístupném terénu Jeseníků i Beskyd, kde z důvodu nepřístupnosti terénu a urgence zásahu použila transport pacienta v podvěsu, a tak zúročila zkušenosti nabyté při pravidelných cvičeních.
LZS Ostrava děkuje společnosti SAREZA, s níž dlouhodobě spolupracuje, a která pro potřeby cvičení zpřístupnila areál koupaliště ve Vřesině.